Tahran'a 4 kritik dosyayla gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yarınki İran ziyaretinde Yemen, Irak, Suriye ve enerji başlıkları masaya yatırılacak. Türkiye Tahran'a mezhep savaşına karşı sorumlu davranılması çağrısında bulunacak

Giriş Tarihi: 6.4.2015
Tahran'a 4 kritik dosyayla gidiyor
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan günü birlik ziyaret kapsamına yarın İran'a gidiyor. Erdoğan'ın Yemen'de yaşananlardan sonra yaptığı son çıkışın ardından ziyaretin önemi artarken, ilişkilerin gerilmesine neden olan tüm bölgesel konuların ele alınacağı öğrenildi. Yemen, Irak, Suriye ve enerji başlıklarının konuşulacağı toplantılarda İran'a "Mezhep savaşına karşı sorumlu davranın" mesajı verilecek. Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin ikinci toplantısı sebebiyle yapılacak ziyarette Erdoğan hem İran'ın dini lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamaney hem de Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşecek. Erdoğan, Yemen'de yaşanan son olaylara ve İran'ın bölgede izlediği politikalara karşı Türkiye'nin yaklaşımını vurgulayacak. İran'ı bölgede yaşanan gerilimlerin sona ermesi ve şiddetin mezhep savaşına dönüşmemesi için sorumluluk almaya davet edecek. Türkiye ile İran özellikle Suriye'deki gelişmelerden sonra ikili ilişkilerde bazı gerilmeler yaşamıştı. Ancak iki ülke de Suriye politikalarını ikili ilişkilere karıştırmama kararı almıştı. Ancak İran'ın önce Irak, ardından Yemen'de izlediği mezhepsel politikalar yeniden gerilime neden olmuştu. Erdoğan, Tahran'da, İran'ın politikalarının bölgede doğurabileceği tehlikeleri anlatacak. Erdoğan, son gelişmeler ve İran'ın izlediği politikalar için "Bugüne kadar bölgede olan gelişmeler, Yemen'de olan gelişmeler tahammül sınırlarını zorlamaya başlamıştır. İran bölgeyi kendine domine etmenin gayreti içerisindedir. Buna müsaade edilebilir mi? Bu bölgede birçok ülkeyi bizi de Körfez ülkelerini de hepsini rahatsız etmeye başlamıştır. İran'ın bu bakışının değişmesi lazım. Yemen'den kuvveti gücü neyi varsa çekmesi lazım. Aynı şekilde Suriye'den Irak'tan çekmesi lazım" ifadelerini kullanmıştı. Tahran ziyareti boyunca Erdoğan'ın bir diğer önemli gündemi de ticaret olacak. İkili ilişkiler siyasi meselelerde sorun yaşasa da iki ülke arasındaki ticaret hız kesmedi. Yarın Tahran'da özellikle enerji alanındaki işbirliği ele alınırken, İran'ın P5+1 ülkeleri ile yaptığı mutabakatın sonuçları da değerlendirilecek. Türkiye, ABD'nin sert tutumuna rağmen nükleer konusunda İran'a yapılan yaptırımlara "Hayır" demişti. Haziran ayında anlaşmaya dönüşecek mutabakat Ankara'da memnuniyetle karşılanırken, yeni dönemde başta teknoloji ve sanayi alanında ortaklıklar olmak üzere hangi alanlarda yeni işbirliklerinin yapılabileceği görüşülecek.

ERDOĞAN'DAN PASKALYA VE HAMURSUZ MESAJI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hıristiyan vatandaşların Paskalya, Musevi vatandaşların Hamursuz bayramlarını yayımladığı mesajlarla kutladı. Paskalya mesajında "Bizler, farklılıkları zenginlik olarak gören kadim medeniyetimizden aldığımız güç ve adalet anlayışıyla, insanların din, dil, etnik köken ayrımına maruz kalmamalarına; kendi kültür, gelenek ve inançlarını özgürce yaşayabilmelerine büyük önem veriyoruz" ifadelerini kullanan Erdoğan Hamursuz Bayramı mesajında da "Pesah münasebetiyle, barış içinde birlikte yaşadığımız Musevi vatandaşlarımız başta olmak üzere tüm Musevilere tebriklerimi ve esenlik dileklerimi sunuyor, kendilerini en kalbi duygularımla selamlıyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tahran'a 4 kritik dosyayla gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN