Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AK Parti'nin 'Yeni Türkiye' kadrosu

Giriş Tarihi: 8.4.2015
AK Parti'nin 'Yeni Türkiye' kadrosu

AK Parti'de mevcut 312 milletvekilinden 180'i, 7 Haziran seçimlerinin aday listesinde yer almadı. Başbakan Ahmet Davutoğlu Konya 1. sıradan aday

AK Parti listesine değişim damgasını vurdu. 3 döneme takılan 70 vekilin yanı sıra parti yönetimi büyük bir sürpriz yaparak mevcut milletvekillerinin 100'ünü liste dışı bıraktı. 10 milletvekili de aday olmadı. Böylece AK Parti'nin 312 vekilinden 180'i değişmiş oldu. AK Parti'nin ağır topları kritik şehirlerde görevlendirildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu yine Konya birinci sıradan aday olurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın her zaman aday olduğu İstanbul birinci bölge birinci sıradan bu kez Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce aday gösterildi. Erdoğan'ın Başbakanlığı dönemindeki en yakın isimlerden Mücahit Arslan ve metin yazarı Aydın Ünal da Ankara'dan aday gösterildi. Başbakan Davutoğlu'nun Başdanışmanları Ali Sarıkaya, Taha Özhan ve Ertan Aydın da listede yer aldı. Listede çözüm sürecine katkı sunan isimlerin yer alması dikkat çekti. Listede 99 kadın ve 2 engelli aday yer aldı. 110 hukukçunun bulunduğu aday listesinde öne çıkan detaylar ise şöyle: Üç döneme takılan bakanların seçim bölgelerine, yine partinin önde gelen isimleri kaydırıldı. Ankara'da Ali Babacan'ın yerine Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Cemil Çiçek'in yerine Emrullah İşler, Bursa'dan Bülent Arınç'ın yerine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Diyarbakır'da Mehdi Eker'in yerine Cevdet Yılmaz, Gaziantep'te Hüseyin Çelik'in yerine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kayseri'de Taner Yıldız'ın yerine Mehmet Özhaseki, Şanlıurfa'da Faruk Çelik'in yerine Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati listenin ilk sıralarında yer aldı. Adana'da Ömer Çelik'in yerine Necdet Ünüvar, Antalya'da eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün yerine Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan aday gösterildi. Dışarıdan atanan bakanlar, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala Erzurum birinci sıra, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Ordu birinci sıra, AK Parti Genel Başkan yardımcıları Süleyman Soylu Trabzon birinci sıra, Yasin Aktay da Siirt bir sıradan aday gösterildiler. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı yine Eskişehir birinci sıradan seçime katılacak.

GENÇ ADAYLAR LİSTEDE

AK Parti'nin listesinde genç isimler de dikkat çekti. Öne çıkan genç milletvekillerinden Bülent Turan, 24. dönemde gösterdiği etkili performans nedeniyle İstanbul'dan Çanakkale birinci sıraya kaydırıldı. Dikkat çeken diğer isim eski Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Erkan Kandemir oldu. İstanbul'daki temayüllerde birinci çıkan Kandemir, İstanbul birinci bölge 10. sıradan aday gösterildi. BBP'nin merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun damadı Mustafa Afşin Yazıcıoğlu İstanbul'dan, 28 Şubat'ın simge isimlerinden Leyla Şahin de Konya'dan aday oldular. AK Parti, sanatçı Uğur Işılak'ı da İstanbul'dan aday gösterdi. Işılak, 17 Aralık darbe girişiminin ardından AK Parti'nin etki uyandıran seçim şarkısı "Dombra"yı uyarlamıştı. Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a yakın isimlerden Savcı Sayan, İzmir 7. sırada kendine yer buldu.

LİSTEDE 99 KADIN YER ALDI
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, 81 ilin 85 seçim çevresinden 550 adayın listesini teslim ettiklerini belirterek, adaylardan 451'inin erkek, 99'unun ise kadın olduğunu söyledi. AK Parti'ye 6 bin 223 aday adayının başvuru yaptığını, bunlar arasında tercih yapmakta zorlandıklarını dile getiren Şentop, 312 mevcut milletvekilinden, 3 dönem kuralı nedeniyle 70'inin başvuru yapmadığını kaydederek, şunları söyledi: "Başvuru yaptığı halde değerlendirilemeyen arkadaşlarımızın sayısı 95. 24. dönemde görev yapan 137 arkadaşımız listelerde değerlendirilmiş oldu. 22. dönemden 23. döneme geçerken, 23'ten 24'e geçerken oranlara baktığımızda bu aday listemizde, 24. dönemde görev yapan arkadaşlarımızın çok daha büyük oranda değerlendirildiğini ifade edebiliriz"

'VİTRİN İSİMLERDEN UZAK DURDUK'
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, milletvekili aday profillerinde merkezi siyasetin ihtiyaçlarıyla yerel siyasetin ihtiyaçlarını dengeleyen bir anlayış gözetildiğini söyledi. Atalay, "Mümkün olduğunca AK Parti ilkeleriyle, parti geçmişiyle ilişkili olmayan, vitrin aday, flaş aday, transfer aday anlayışından uzak durduk. Teşkilatlarımızdan gelen adaylara mümkün olabildiğince öncelik verdik" dedi. AK Parti'nin her dönem bir hücre yenilenmesi olduğunu vurgulayan Atalay, "Bazı arkadaşlarımız dinlenmeye alınıyor. Ama iletişimimiz hiç kopmuyor" diye konuştu.

SABAH AİLESİ'NDEN ÜÇ GAZETECİ LİSTEYE GİRDİ
AK Parti'nin milletvekili aday listesinde gazeteciler de yer aldı. Sabah Gazetesi yazarı ve akademisyen Berat Albayrak, İstanbul birinci bölge altıncı sıradan aday oldu. Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür ile Turkuvaz Medya Ege Temsilcisi Hüseyin Kocabıyık da milletvekili adayı olarak listeye girdi. Muhsin Kızılkaya, Hüseyin Yayman, Orhan Miroğlu, Nuri Elibol ve Markar Esayan da AK Parti listelerinde yer aldı.

ÇÖZÜM SÜRECİ'NE ADAYLARLA DESTEK
7 Haziran seçimlerinin aday listesinde Çözüm Süreci'nin ağırlığı da hissedildi. Sürecin kritik isimlerinden eski Adalet Bakanlığı Müşaviri Adnan Boynukara Adıyaman'dan, insan haklarına ilişkin çalışmalarıyla bilinen Yılmaz Ensaroğlu Ağrı'dan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun sevilen isimlerinden Haşim Haşimi Diyarbakır'dan aday gösterildi. Akil İnsanlar Heyeti üyesi Mehmet Emin Ekmen, Batman ikinci sıradan aday oldu. AK Parti Diyarbakır'da da güçlü isimleri öne çıkardı. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır birinci sırada yer aldı. İkinci sırada ise eski DYP'li Devlet Bakanı Salim Ensarioğlu dikkat çekti. Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat yeniden Diyarbakır listesine girerken, HDP'li Osman Baydemir'in de hocası olan öğretim görevlisi Fazıl Hüsnü Erdem de beşinci sıradan aday gösterildi. Akil İnsanlar Heyeti'nde yer alan eski AK Parti Milletvekili Abdurrahman Kurt da Diyarbakır'dan aday oldu.

LİSTE HATIRASI
Başbakan Davutoğlu, çalışmaları günler süren milletvekili aday listesine son noktayı dün saat 16.15'te koydu. Davutoğlu Twitter'dan bir not gönderirken, "Uzun bir mesai sonunda milletvekili aday listemizi hazırladık. Ülkemize hayırlı olsun. Allah yolumuzu açık etsin" dedi. Davutoğlu aynı zamanda listeler hazırlanırken geçen uykusuz çalışma geceleri boyunca kendisine yardımcı olan ve AK Parti ileri gelenlerinden oluşan milletvekili belirleme heyetiyle birlikte bir anı fotoğrafını da paylaştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti'nin 'Yeni Türkiye' kadrosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN