Türkiye'nin en iyi haber sitesi

listesinde simge isimler

Türkiye'de simgeleşen olay ve davaların önemli isimleri, 'nin milletvekili adayı oldu

Giriş Tarihi: 9.4.2015
AK Parti listesinde simge isimler
AK Parti'de Yüksek Seçim Kurulu'na teslim edilen milletvekilleri aday listesinde Türkiye'nin simge olay ve davalarının isimleri de bulunuyor. Mavi Marmara'da İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Furkan Doğan'ın babası Yrd. Doç. Dr. Ahmet Doğan, 28 Şubat davasının simge ismi Leyla Şahin Usta, helikopter kazasında yaşamını yitiren Muhsin Yazıcıoğlu'nun damadı Mustafa Afşin Yazıcıoğlu, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın yakın çalışma arkadaşı Savcı Sayan ve sanatçı 'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda simge isim listelerinde kendilerine yer buldu.DİYARBAKIR'IN SAYGIN İSMİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde yakın çalışma arkadaşlarından Cemalettin Haşimi'nin babası Haşim Haşimi de Diyarbakır'dan üçüncü sıradan aday gösterildi. Haşim Haşimi, daha önce de Refah ve Fazilet Partisi'nden iki dönem vekillik yapmıştı.

"PARTİM CHP OYUM RTE'YE"
Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın en yakın çalışma arkadaşlarından biri olan da AK Parti'yi tercih edenlerden biri oldu. Geçen yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde, 'Partim CHP, Oyum RTEye' sloganı ile yola çıkan Sayan'ın kampanya minibüsünde, 'Tıpış tıpış değil başım dik RTE'ye oy vereceğim' yazıları dikkat çekmişti.

YAZICIOĞLU'NUN DAMADI
Helikopter kazasında yaşamını yitiren BBP'nin eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun damadı Mustafa Afşin Yazıcıoğlu İstanbul 3. Bölge 11. sıradan aday gösterildi. Dombra şarkısını, 2014 yerel seçimlerinde Erdoğan adına uyarlayan sanatçı Uğur Işılak da AK Parti'nin İstanbul 3. Bölge 9. sıradan milletvekili adayı oldu.

28 ŞUBAT'LA SİMGELEŞTİ
28 Şubat sürecinde başörtüsü yasağı nedeniyle aldığı disiplin cezasını 'insan hakları ihlali' olduğu gerekçesiyle AİHM'ye taşıyan ilk kadın olan Dr. Leyla Şahin Usta, Konya'dan 6. sıra adayı olarak listeye girdi. Başörtülü adayların Meclis'e girebilmesinin sevindirici olduğunu belirten Usta, "Türkiye'nin özgürlükler konusunda çok yol katettiğimizin göstergesidir" dedi.

ŞEYH SAİT'İN TORUNU FIRAT
AK Parti, Şeyh Sait'in torunu Abdurrahim Fırat'ı da Erzurum 5. sırada aday gösterdi. Fırat, yeni Meclis için "Başkanlık sistemi ve yeni anayasanın parlamentosu olacak" diye konuştu. İstiklal Mahkemeleri tutanaklarının açılması gerektiğini vurgulayan Abdurrahim Fırat, "Dedemin nereye gömüldüğünü bulmak istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti listesinde simge isimler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN