Türkiye'nin en iyi haber sitesi

leri töreninde konuştu

Giriş Tarihi: 9.4.2015 11:45 Güncelleme Tarihi: 9.4.2015 12:45
Cumhurbaşkanı patent ödülleri töreninde konuştu

Recep Tayyip , 4. Türk leri Töreninde konuştu.

İşte Erdoğan'ın konuşmasının satır başları;

"SİZLERLE TÜRKİYE'Yİ 2023 HEDEFLERİNE ULAŞTIRACAĞIZ"

-Yerli buluş sayısı 8 binin üzerine çıktı. Türkiye en fazla yapan tasarım başvurusu yapan ülkeler sırasında Avrupa'da ikinci sırada yer alıyor. Türkiye 2014 yılında 110 bin üzerinde marka başvurusu ile Avrupa'da birinci sıradadır. ARGE harcamalarımızın tutarı 13 Milyar dolara çıktı.

- 2023 hedeflerimizi yakalayacağımıza inanıyoruz. Bu şekilde Türkiye'yi 3 kat büyüteceğiz. Her buluş bu ülkenin 2023 hedefine doğru atılmış bir adımdır. ARGE tasarımcıları taltif edilmeli, her buluşun teşvik edildiği bir sistememe sahip olmalıyız. Türkiye her alanda olduğu gibi sanayi alanında da gelişmeye devam ediyor. Türkiye 2014 yılında 110 binin üzerinde marka tescis başvurusu aldı. 2014 yılında 40 bini aşkın tasarım başvurusu ile Avrupa'da 2. olduk. İnşallah Türkiye'yi 2023 hedeflerine sizlerle ulaştıracağız.

"GÖMÜLMEK İSTENDİĞMİZ MEZARDAN ÇIKTIK"

-Elde ettiğimiz neticeler var ama yeterli değil. Gömülmek istendiğimiz mezardan çıktık, üzerimize dökülmek istenen betonu parçaladık. Eğer inanmak başarının yarsı ise biz bu yarıyuı çooktan geçtik. Ülkemizde yaşayan 78 milyon vatandaşımız için çalışmaya devam edeceğiz. Allah doğru olanın yardımcısı olur. Türk Paten Entitüsünü Türkiye'nin yeni ürünlerinin toplandığı bir alan bir hasat meydanı olarak görüyoruz. Türkiye alananında dünyaya örnek oluyor. Eskiden bütün patentlerimiz dışarıdan bir onaydan geçiyordu. Şimdi biz dünyaya ve kardeş ülkelere yardımcı yol gösterici oluyoruz. Sınai mülkiyet alanında insana yatırım yapıyoruz.

"COĞRAFİ İŞARETLERİMİZ ULUSALLAŞMALI"

-Ülkemizin yerel ve yöresel değerlerinin dünyaya tanıtılmasında coğrafi işaretler büyük öneme sahip.

-Coğrafi işaretlerimiz ulusal düzeyde tescil edilmeli.

-Dünyada artık ekonomik güç bilgili olanın eline geçiyor.

EKONOMİYİ HEDEF ALDILAR

-2008 krizini dünyada en az zarala geçirmiş bir ülkeyiz. Gezi parkı eylemleri bir yönüyle ekonomiyi hedef alıyordu. 17-25 Aralık darbeye teşebbüs yine aynı şekilde ekonomiyi hedef alıyordu. Bu gömlek bu vücuda dar geliyor. Türkiye'nin sistem değişikliğine ihtiyacı var. Türkiye'nin sıçrama yapması gerekiyor.

"BU GÖMLEK BU VÜCUDA DAR GELİYOR"

-Bu gömlek bu vücuda artık dar geliyor. Artık başkanlık sistemiyle bir sıçrama gerçekleştirmeliyiz. Bizim bir sistem değişikliğine gitmemiz şart ve başkanlık sisteminde Türkiye bir patinaja girmeyecek ve hızla büyüme sürecini yükseltecektir. G-20 ülkelerinin ilk 10 sırasında olan ülkeler başkanlık sistemi ile yönetiliyor. Türkiye'nin de bakın biz 10 yılda bir sıçrama yaptık ama burada bir tıkanma var bir sıçramaya ihtiyaç var idari yapıda bir başkanlık sistemi Türkiye'yi farklı yerlere taşıyacaktır. Çok daha seri karar almayı sağlayacaktır. 12 yılda Türkiye büyük bir sıçrama yaptı. Başkanlık sistemi de bizi bambaşka bir boyuta taşıyacaktır. Başkanlık sistemi ile hızımızı kesemeyecekler çok hızlı karar alacağız.

-İnşaat sektörünün geliştirlmesi olmazsa olmazdır. Sanayicinin ihtiyacı olan alt yapıyı üst yapıyı hazırlamazsan sanayici nasıl yatırım yacak? İnşaat sektörünün olmadığı ülke bitmiş demektir. Herhalde çadırda yaşayacak halimiz yok değil mi?

-İstanbul'daki 3. Havaalanı ihtiyaçtan doğmuştur. Bu lüks bir proje değildir. İstanbul'da trafik sorunu var. Durmadan bağırıp çağırıyorlar İstanbul'un trafik derdi var diye. Marmarayla denizin altından ulaşım sağladık. Şimdi 3. Köprü geliyor. Tüm bu projelerle modern bir ülkeye ulaşmaya çalışıyoruz.

-Yeni Anayasa ve Başkanlık sistemiyle Türkiye çağ atlayacak...

-Bu niyetlerle sizleri saygı ve selamlarımla karşılıyor. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı patent ödülleri töreninde konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN