Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Onun ekibi benim, benim ekibim onun

Davutoğlu: Benim ekibim onun ekibi, onun ekibi benim ekibimdi. Başbakanlıkta bazı arkadaşlar kaldı, bazı arkadaşlar cumhurbaşkanlığına gitti. Davutoğlu'nun ekibi ya da cumhurbaşkanının ekibi ayrımı yapmak sunidir

Onun ekibi benim, benim ekibim onun
Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti'nin 550 kişilik milletvekili listesini değerlendirdi. Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la kendisinin hiçbir zaman ayrı ekiplerle çalışmadığı halde, yakınlık konusunda ağırlık hesapları yapıldığını belirterek, "Bu çok yanlış bir algı. Benim ekibim onun ekibi, onun ekibi benim ekibimdi" dedi. NTV'de katıldığı canlı yayında değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, başkanlık sisteminden, seçim değerlendirmesine şu açıklamalarda bulundu.

BENİM YANIMDA DA YERİ YOK
"Cumhurbaşkanlığında kiminle çalışmak istersiniz diye sorduk, başbakanlıkta bazı arkadaşlar kaldı, bazı arkadaşlar cumhurbaşkanlığına gitti. Davutoğlu'nun ekibi ya da cumhurbaşkanının ekibi ayrımı yapmak sunidir. İnsanların yüreklerindeki sevgiyi nasıl parçalayabilirsiniz? Hatta MYK'da da arkadaşlara dışarıya farklı görüntü vermek isteyenlere işareten söyledim, 'cumhurbaşkanımızın yanında olmayan benim de yanımda olmasın' dedim"

BAŞKANLIK SİSTEMİ:
Başbakan Ahmet Davutoğlu, başkanlık sisteminin seçim beyannamesinde yer alıp almayacağına ilişkin, "İlk taslağını bizzat kaleme almışım, şimdi ona ince bir işçilik yapacağız. Özellikle demokratikleşme, özgürlükler, yeni anayasa ve başkanlık bölümleri doğrudan yazmayı düşündüğüm bölümler" dedi.

İKTİDAR OLAMAZSAK:
Birinci parti olmazsak yerimi başka bir arkadaşımıza tevdi ederim. Ben makamın peşinden koşmadım, makam neredeyse beni kovaladı. Başarısız olursam başarılı olduğunu düşündüğüm bir arkadaşımıza bu emaneti devrederim" dedi.

YILDIZ ARAYIŞIMIZ YOK:
Siyasette yıldız arayışımız yok, bir konsere ya da futbol maçına çıkmıyoruz. Adaylarımız arasında sanatçı da var. Siyasette popüler arayış popülizme yönelir. Adayları belirlerken ne aradık? Popüler isimlerden ziyade, Ak Parti'nin geleneğini sürdürebilecek isimleri belirledik. Geleneği kimlerle yenileyebilirim diye baktım. Listelere iyi bakarsanız, çeşitlilik var. Ama onlar şöhret ve bilinir oldukları için değil, sosyal ve etik performansları için seçildiler. 550 kişinin herbiri aynı değerdedir. Şöhret peşinde değiliz.

'SATLERCE SÜRDÜ'
Çarpıcı bir şey söyleyeyim. Bir an geldi, kaliteli iki aday. Özellikle az bilinen isimlerde. Ama resim bir yaşayan bir şey olmadığı için, "Google'a girin son konuşmasını çıkartın" dedim. Birkaç ilde konuşmalarını dinledik adayların. Üslubu, edebi, hitabeti, bedensel dili nasıl. Birkaç ilde böyle karar verdik. Doğal haliyle onları izledik, onun için saatlerce sürdü. Hadi dedim zihninizden isimler çıkarın. Herkes yeni isimler ortaya çıkardı. Listede olmadığı halde aday yaptığımız isimler var.

PARALEL YAPIYLA MÜCADELE:
Devleti ele geçirme çabası darbe teşebbüsüdür. Gerekli tedbirleri alıyoruz. Birçok noktada gerekli adımlar atılıyor, tedbirler alınıyor. MGK kararıyla görevlendirilmiş arkadaşlar da var. yargı süreci çok hızlandı, çünkü işlenenler küçük suçlar değil.

'DIŞARIDAN BAKANLIK İHTİMAL DIŞI DEĞİL'
Davutoğlu, üç dönem kuralı nedeniyle milletvekili adayı gösterilmeyen isimlerin dışarıdan bakanlık ihtimaline ilişkin soru üzerine, "Dışarıdan Bakanlık bizzat benim de yaşadığım bir süreç, bunlar ihtimal dışı değil. Seçimler yapıldıktan sonra da bir veya iki istisna için bu olabilir, oldu geçmişte" dedi.

'ABİLER' MEYDANA İNİYOR
AK Parti'de seçim çalışmaları kapsamında, 3 dönem kuralı nedeniyle siyasete ara verecek partinin "abileri" de sürece dahil edilecek. Davutoğlu'nun daveti önümüzdeki günlerde yemekli programla ileteceği öğrenildi.

GENÇLER İÇİN BİR İLK
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Gençlik Kolları'ndan 4 ismi milletvekili listesine koydu. AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Abdurrahim Boynukalın (27), İstanbul 3. Bölge 7. sıradan, Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Fatma Gaye Güler (27) Tokat 3. sıradan, Mehmet Algan (28) Hatay 4. sıradan ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Sami Mallı (30) Ankara 2. Bölge 7. sıradan listeye girdi. Daha önce benzeri olmayan bu uygulama sayesinde, 1 milyon 728 bin üyesi olan AK Parti Gençlik Kolları, 4 genç ve etkili isim üzerinden doğrudan Meclis'te temsil edilmiş olacak. Gençler, milletvekili olsalar bile AK Parti Gençlik Kolları'ndaki görevlerine devam edecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onun ekibi benim, benim ekibim onun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN