Davutoğlu'ndan logo talimatı

Eski logoları eleştiren Davutoğlu 'tek logo, tek slogan' genelgesi yayınladı.

Giriş Tarihi: 11.4.2015 10:22 Güncelleme Tarihi: 11.4.2015 10:27
Davutoğlu'ndan logo talimatı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, eski Türkiye logolarını eleştirip yeni Türkiye Markası Logosu ve Sloganı'nın kullanılmasına özen gösterilmesi için genelge yayınladı. Logo ve sloganın kullanımlarının denetlenmesi amacıyla da "Türkiye Markası İzleme Komitesi" kuruldu.


Başbakanlık Genelgesi'nde Türkiye'nin, son dönemde sanayi, teknoloji, ulaşım, eğitim, bilim ve sanat gibi pek çok alanda büyük bir atılım gerçekleştirdiği, ekonomik büyümesi, mal ve hizmet ihracatı, ürünlerinin kalitesi ile dünya arenasında söz sahibi olduğu belirtildi. Genelgede, "Elde edilen başarılar ile birlikte, ülkemizin gücünün ve potansiyelinin etkin şekilde anlatılması ve küresel ölçekte tanıtımının yapılması ülkemiz hakkındaki olumlu algıyı pekiştirecek ve imajımızı daha da güçlendirecektir" denildi.

TÜRKİYE-GÜCÜNÜ KEŞFET

Başbakan Davutoğlu, bugüne kadar kullanılan logoların algıda karmaşıklık yaratığına vurgu yaparken "Sanayi ve iş alemimizin önde gelen isimleri, üniversiteler, ilgili kurumlar ile sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin bir araya gelerek sivil bir inisiyatif olarak yürütülen çalışmalar sonucunda; tarihimizi, medeniyetimizi, değerlerimizi, sanayimizin gücünü, hizmet sektörümüzün kalitesini, insan kaynağımızı, kültürümüzü, sanatımızı ve potansiyelimizi yansıtacak şekilde tasarlanan 'Turkey-Discover The Potential/Türkiye-Gücünü Keşfet' logolu Türkiye Markası çatısı altında, ülke tanıtımının yapılması büyük önem taşımaktadır" ifadelerine yer verildi.


Genelgede, logonun kullanımı ile ilgili gerekli düzenleme ve mevzuat değişikliği çalışmalarını koordine etmek, kullanım esnasında ortaya çıkabilecek sorunları çözüme kavuşturmak, Türkiye'nin vizyon ve imajına uygun düşmeyen veya www.turkeydiscoverthepotential.com internet adresinde yer alan kullanım kılavuzundan farklı şekilde kullanıldığı tespit edilen logo kullanımlarına karşı uygulanacak tedbirleri değerlendirmek üzere "Türkiye Markası İzleme Komitesi" (Komite) kurulduğu belirtildi.


Logo ve slogan kamu ve özel tüm kurum ve kuruluşları tarafından gerçekleştirilecek ulusal ve uluslararası sosyal, ekonomik, ticari, kültürel, sanatsal, sportif vb. faaliyetlerde, mek'nlarda ve Komite tarafından uygun görülen diğer alanlarda kullanılacak. Buna ilişkin olarak bütün bakanlık, kamu kurum ve kuruluşları tarafından kendi görev alanlarına giren hususlarda gerekli düzenlemeler yapılacak ve tedbirler alınacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan logo talimatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN