'nin 'Milletçe alkışlıyoruz' reklamı hakkında suç duyurusu

Giriş Tarihi: 13.4.2015 14:22 Güncelleme Tarihi: 13.4.2015 15:24
CHP'nin 'Milletçe alkışlıyoruz' reklamı hakkında suç duyurusu

'de esnaf 29 yaşındaki Ümit Ergün, 'nin 'Milletçe alkışlıyoruz' reklamında alkışlamanın tahrik edici olduğunu, karşıt görüşün protesto edilmesi gerektiği olarak anlaşılacağı için sokak eylemlerinin çıkabileceğini söyleyerek, suç duyurusunda bulundu.

'de hediyelik eşya satışı yapılan işyeri bulunan Ümit Ergün, bugün Adliye'ye giderek 'nin 'Milletçe alkışlıyoruz' reklamıyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu. Adliyenin önünde açıklama yapan Ümit Ergün, savcılığa verdiği dilekçesini okudu.Ümit Ergün'ün savcılığa verdiği dilekçede şu ifadelere yer verildi:


"Cumhuriyet Halk Partisi tarafından tüm ulusal televizyon kanalları üzerinden yayına verilen reklamlarda 'Milletçe alkışlıyoruz' konusu işlenmiştir. Reklam filmlerinde ana tema da hitap eden insanlara verilen mesaj; bizim görüşlerimizde olmayan insanlara veya muhalif partiye karşı propaganda döneminde 'Hep birlikte alkışlama yöntemi ile karşılık verelim, protesto edelim' olmuştur. Bilindiği üzere alkış hareketi bütün dünyada tahrik edici unsur olarak algılanmakta, olayın akabinde ise suç içeren olaylar yaşanabilmektedir. CHP'nin de 'Milletçe alkışlıyoruz' reklamlarında kullandığı tahrik edici alkışlama fiilinin kişi veya kişilerce kullanabileceği, karşıt görüş ve söylemi protesto etmeliyiz olarak algılanabileceğinden ve bu mesajın sanığın siyasi bir görüş ve bu görüşün katkı taraftarları olduğundan dolayı bu fiillerin reklamın hitap ettiği kişilerce seçim propaganda döneminde topluluk veya bireysel olarak kullanması halinde tahrik edici söylemler çıkabileceği, sokak eylemleri olabileceği, toplumun güvenliğinin sarsılacağı ve akabinde suç unsurunun doğabileceği çok açıktır. Sanığın (CHP tüzel kişiliği) bu eylemle kişileri suça, tahrik edici söylemlere ve protestolara yönlendirdiğinden dolayı sanığın hakkında gerekli kovuşturma ve yapılarak, reklamlar hakkında gereğinin yapılması ve sanığın cezalandırılması için savcılığınıza başvurma gerekliliği doğmuştur."


Ümit Ergün kamu davası açılmasını isteyerek, dilekçesine şöyle devam etti:

"İlgili reklamlar hakkında gereğinin yapılarak kamu düzeninin korunması için muhtemel suç unsurlarının oluşmasının acilen önlenmesi, sanık hakkında gerekli soruşturma ve kavuşturmanın yapılmasını ve sanığın bu fiillerden dolayı cezalandırılması için sanığa kamu davası açılmasını arz ederim."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'nin 'Milletçe alkışlıyoruz' reklamı hakkında suç duyurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN