Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"" soruşturmaları

"'de ele geçirilen mühimmat" davasıyla ilgili, "soruşturma aşamasındayken hukuksuzluklar yapıldığı ve sanıklara kurulduğu" iddialarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, ''''nda yer alan ve davanın sanıklarından emekli Binbaşı Levent Bektaş'a ait olduğu öne sürülen imzaların ''tıpkı basım'' olduğu tespit edildi.

Giriş Tarihi: 13.4.2015 19:14
Kumpas soruşturmaları
Dönemin özel yetkili İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kapatılmasıyla Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanan 86 sanıklı "'de ele geçirilen mühimmat" davasıyla ilgili, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından, "soruşturma aşamasındayken hukuksuzluklar yapıldığı ve sanıklara kurulduğu" iddialarına yönelik yürütülen soruşturma devam ediyor.

Soruşturma kapsamında, ""nda yer alan ve emekli Binbaşı Levent Bektaş'a ait olduğu belirtilen imzanın gerçek olup olmadığına ilişkin istenen bilirkişi raporu savcılığa ulaştı.

Bilirkişi Prof. Dr. Salih Cengiz tarafından hazırlanan raporda, 3 nolu DVD içinde kayıtlı "Kafes Eylem Planı"nın ekleri olan "Ek-A Görev Bölümü" ve "Ek-B Psikolojik Harekat Kampanya Kontrol Formu" isimli dokümanların altında yer alan ve Bektaş'a ait olduğu iddia edilen imzalar üzerinde inceleme yapıldığı kaydedildi.

Bektaş'a ait olduğu iddia edilen imzalara tablolar şeklinde yer verilen raporda, Bektaş'ın imzalarının ''tıpkı basım'' olduğu kanaatine varıldığı belirtildi.

SORUŞTURMANIN GEÇMİŞİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarınca, dönemin özel yetkili savcılıkları tarafından yürütülen Ergenekon, Balyoz ve Poyrazköy'de bulunan mühimmat soruşturmalarında "hukuksuzluklar yapıldığı ve davalara dönüşen bu soruşturmalarda şüphelilere kumpas kurulduğu" iddialarına yönelik ayrı ayrı soruşturmalar yürütülüyor.

"Poyrazköy kumpas" soruşturmasında, daha önce 2009 yılında gözaltına alınıp tutuklanan, itirazla serbest bırakılmasının ardından hakkında yeniden yakalama emri çıkarılması üzerine Beylerbeyi'ndeki lojmanda beylik silahıyla intihar eden Yarbay Ali Tatar'ın ailesi ile hala yargılaması devam eden bazı sanıklar da "mağdur" ve "müşteki" olarak ifade vermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Kumpas" soruşturmaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN