Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TÜSİAD'ın açıklamasına iş dünyasından tepki gösterildi

Giriş Tarihi: 14.4.2015 10:31 Güncelleme Tarihi: 14.4.2015 10:32
TÜSİAD'ın açıklamasına iş dünyasından tepki gösterildi

TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran-Symes’in ekonomiye yönelik sözleri iş dünyasından da büyük tepki aldı. İTO Başkanı Çağlar "Karanlık odaklar ne zaman Türkiye üzerinde oyunlar oynamak için düğmeye basmak istese, işte o düğme her zaman TÜSİAD olmuştur” dedi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Cansen Başaran-Symes'in geçen hafta bir konferansta yaptığı konuşmada, "Artan enflasyonu, aynı dönemlere denk gelen, bozulan güven ortamının, itibarı zedelenmiş Türkiye hikayesinin bir sonucu olarak da görmek mümkündür" sözleri siyasilerden olduğu kadar ekonomi dünyasından da büyük tepki aldı.

"BUNLAR HADDİNİ BİLMİYOR"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, TÜSİAD'ı 'karanlık odakların düğmesi' diye eleştirirken, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, TÜSİAD'ın uluorta konuşmaması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, TÜSİAD Başkanı'nın açıklamasıyla ilgili olarak "Bunlar haddini bilmiyor. Bunlarda insaf yok. Sermayeleri 1'e 5 katladı şımarıklığı içinde bunları yapıyorlar. Bu tür STK'lar şunu bilmeli bu ülkenin huzuruna mutluluğunu değil birliğine beraberliğine dinamit atarsınız" demişti.

"TETİKÇİLİK YAPIYORLAR"

TÜSİAD Başkanı'nın sözleri üzerine bir açıklama yapan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar "Biz sürekli güven ortamının gerekliliğini vurgularken, ekonominin aktörlerinden biri olan ve kendini 'Türkiye'nin başlıca endüstri ve hizmet kuruluşlarını temsil eder' şeklinde tanımlayan TÜSİAD'ın Sayın Yönetim Kurulu Başkanı'nın bu sözlerini, ne yazık ki 'tetikçilikten' başka şekilde açıklamak mümkün değildir" dedi.

"TÜSİAD KARANLIK ODAKLARIN DÜĞMESİDİR"

İTO Başkanı Çağlar, şunları kaydetti: "Karanlık odaklar ne zaman Türkiye üzerinde oyunlar oynamak için düğmeye basmak istese, işte o düğme her zaman TÜSİAD olmuştur. Seçim öncesi bu açıklamalar bizi şaşırtmaz. Ortaya atılan görüşler TÜSİAD Başkanı'nın değildir; çünkü bu ülkenin hiçbir ferdi böyle konuşmaz. Sayın TÜSİAD Başkanı'na düşen görev de düğme rolünü oynamak değildir. Ekonomi dünyasının aktörlerine düşen görev, karanlık senaryolarda yer almak değil, ekonomide güven ortamı oluşturmaktır. Ülkemizin ekonomisi, gelişmiş ve gelişmekte olan pek çok ülkeden daha iyi göstergelere sahipken, aksini iddia etmek suyu bulandırmaktan başka amaca hizmet etmez."

"TÜSİAD ULUORTA AÇIKLAMA YAPMAMALI"

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de TÜSİAD'ın yaptığı açıklamaya dair sert konuştu. Özdebir; "Şuanda ekonomiyi harekete geçirme ve güveni artırmaya yönelik çalışma yürütülüyor. Sanayiyi destekleyecek paketler açıklanıyor. Böyle bir ortamda dünyayı değerlendirmeden moral bozucu açıklama yapılmasını doğru bulmuyorum. Hangi ülkenin 4 tarafında yangın var. Bu anlamda TÜSİAD gibi kanaat önderi kuruluşların uluorta açıklama yapması yanlış. Kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TÜSİAD'ın açıklamasına iş dünyasından tepki gösterildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN