Çakma soruşturmayla İstihbarat Şube'ye kumpas

SABAH, İstanbul merkezli 20 ilde, 'ya yönelik operasyonun gerekçesine ulaştı: Gözaltına alınan Paralelci polisler, 17 Aralık darbe girişimi öncesi 'Bazı polisler zimmete para geçiriyor' bahanesiyle 'nü dinledi

Giriş Tarihi: 15.4.2015
Çakma soruşturmayla İstihbarat Şube'ye kumpas
İSTANBUL MERKEZLİ PARALEL YAPI OPERASYONUNDA ORGANİZE ŞUBE MÜDÜRÜ NAZMİ ARDIÇ'A YÖNELİK SUÇLAMA

İstanbul merkezli 20 ilde, "ya" yönelik başlatılan soruşturma kapsamında, 29 polis hakkında, "casusluk, sahtecilik, yasa dışı dinleme, kişisel verileri kaydetme, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlarından gözaltı kararı verilmesine sebep olan operasyonun gerekçesine SABAH ulaştı.

ELEMAN ÖDEMELERİ ÜZERİNDEN...
İddiaya göre 17 Aralık darbe girişimine zemin hazırlayan paralel yapıya hizmet eden polisler, operasyondan önce İstanbul 'nün kilit isimlerini takibe alıp dinledi. Paralel Yapı, böylece kendisine muhalif polislerin, 17 Aralık darbe planından haberdar olup olmadıklarını denetledi. Paralel olmayan istihbarat personelini teknik takip yoluyla kontrol etmek için, muhbirlere yapılan ödemelerin zimmete geçirildiği bahanesi üzerinden bir soruşturma uydurularak dinlemeler bu soruşturma üzerinden gerçekleştirildi. Soruşturma kapsamında mahkemeden ortam dinleme ve sesli görüntülü kayıt kararları bile çıkarıldı. Bu soruşturma, 17-25 Aralık ardından Paralel Örgüt'e yakın olmayan savcılar tarafından yürütülünce yapılan incelemede, gerek tapelerde gerekse de sesli görüntülü takip verilerinde hiçbir suç unsuru bulunmadığı belirlendi ve kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Edinilen bilgilere göre Paralel Yapı, istihbarat şubenin yaptığı yardımcı istihbarat elemanı ödemeleri üzerinden soruşturma yürütmek için A.K. adlı istihbarat komiserinin ihbar mektubunu kullandı. Bu komiserin istihbarat şubeye ait bazı evrakları izinsiz olarak şube dışına çıkardığı tespit edildi. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair kararda, zimmet iddiasının asılsız olduğu, tapelerde suç unsuru olmadığı, fiziki takip ve ortam dinleme tutanaklarında suç unsuruna rastlanmadığı kaydedildi. Ödeme yapılan yardımcı istihbarat elemanları da aldıkları ödemelerde sıkıntı olmadığına dair tanıklık yaptı. Buna göre Ahmet Metin Turanlı, Ahmet Arıbaş, Harun Özkaya, Hakan Bizkevelci, Hafife İsmailoğlu, Sezgin Abalı, Erdal Aydınlık ve Ömer Faruk Ataş suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve zimmetle suçlanmalarının yersiz olduğu sonucuna varıldı. Bilindiği gibi dinlenen isimler arasında yer alan İstihbarat Şube Müdürü Ahmet Arıbaş'ın tutuklanmasına ramak kalmıştı. 17 Aralık Savcısı Celal Kara, Arıbaş'ı ifadeye çağırmış fakat İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok engel olmuştu.

ORGANİZE ŞUBE, İSTİHBARAT'I DİNLEDİ
Asılsız zimmet soruşturmasıyla ilgili takipsizlik kararı ardından soruşturmayı yürüten polislere yönelik karşı soruşturma başlatıldı. Aralarında dönemin İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı ve Organize Suçlar Şube Müdürü Nazmi Ardıç'ın da bulunduğu 29 polis hakkında gözaltı ve yakalama kararı verildi. Uyduruk soruşturma sayesinde yapılan teknik takip faaliyetinin 17 Aralık operasyonunun hemen öncesinde İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görev yapan Paralel Yapı'ya yakın polisler tarafından yürütüldüğü belirlendi. Takip kararları, 23 Kasım ve 6 Aralık 2013'te, yani 17 Aralık operasyonundan yaklaşık bir ay önce alındı. Gerçek isimleriyle dinlenen polisler arasında dönemin İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ahmet Metin Turanlı, İstihbarat Şube Müdürü Ahmet Arıbaş ile komiser ve polisler Ömer Faruk Ataş, Sezgin Abalı, Erdal Aydınlık ve Hakan Bizkevelci bulunuyor… Dönemin İstihbarat Şube Müdürü Ahmet Arıbaş'ın makam odasının bile ortam dinlemesi ile dinlendiği belirlendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çakma soruşturmayla İstihbarat Şube'ye kumpas
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN