Kurtulmuş: Silahlar gömülmeli

Giriş Tarihi: 16.4.2015
Kurtulmuş: Silahlar gömülmeli
Başbakan Yardımcısı , Ağrı'da yaşanan provokasyon ve Çözüm Süreci'ne ilişkin konuştu, "Türkiye'de silahların gömülmesi ve elinde silah olanların bunu ilan etmesi gerekiyor. Çünkü bir el silahta diğer elinizle halay çekemezsiniz" dedi. Seçim sürecine girildiğini hatırlatan ve süreçte provokasyonların yaşanabileceğini dile getiren Kurtulmuş, "Ama ne elinde silah bulunanlar, ne onların siyasi zeminini hazırlayanlar, ne hükümet, ne de başka güç, Türkiye'de bir daha geri dönüşü asla kabul etmez. Özellikle milletimiz bunu kabul etmez" diye konuştu. Kurtulmuş, Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk oldu, gündeme ilişkin şunları söyledi:

SİLAHLAR GÖMÜLMELİ: Türkiye'de silahların gömülmesi ve elinde silah olanların bunu ilan etmesi gerekiyor. Çünkü bir el silahta diğer elinizle halay çekemezsiniz. Halay çekebilmek için iki elinizin de boş olması, iki elinizin de barışa uzanması lazım. Bu çerçevede, ümit ediyorduk ki bu seçimler öncesinde, özellikle nevruz olayları sırasında çok kuvvetli bir silahların bırakma iradesi, somut olarak gösterilir, silahlar gerçekten toprağa gömülür ve önemli bir mesafe de aşılmış olurdu. Ondan sonra ise Türkiye'nin normalleşme sürecine ilişkin atacağı adımlar kalıyordu. Bunlar kısmen gerçekleşti, kısmen gerçekleşmedi. Ama bu iyi niyetli çabalara rağmen biliyoruz ki içeriden ve dışarıdan birtakım unsurlar, bu sürecin barış içerisinde sonlanmamasını isteyen unsurlar var.

PROVOKASYONLAR OLABİLİR: Seçim öncesinde birtakım provokasyonlar yaşanabilir. Ama bundan geri dönüşün maliyeti, karşıya geçmenin maliyetinden daha fazladır. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurtulmuş: Silahlar gömülmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN