Türkiye'nin en iyi haber sitesi

devrede! Türkiye'yi la yıpratmak istiyorlar

'nın önümüzdeki hafta gerçekleştireceği toplantısında “e dokunmayacağının” anlaşılması üzerine faiz si harekete geçti.

Giriş Tarihi: 16.4.2015 12:05 Güncelleme Tarihi: 16.4.2015 14:48
Lobi devrede! Türkiye'yi dolarla yıpratmak istiyorlar
Küresel piyasalarda değerlenmeye devam eden , dün iç piyasada 2.73'e ulaşarak yeni zirvesini gördü. Hafta başında 2.82 lira düzeyinde hareket eden avro da, dün 2.8650 liraya kadar yükseldi.

MERKEZ'DEN DOLAR HAMLESİ

önceki gün doların 2.69'u görmesi üzerine devreye girmiş, 22 Nisan'da geçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında döviz depo oranlarında ölçülü bir indirim ve Türk lirası zorunlu karşılık oranlarına ödenen kısmi faiz oranlarında ölçülü bir artışın gündeme alınacağını duyurmuştu.

O TOPLANTI ÖNCESİ, DOLAR UÇUYOR

Bu açıklamalardan "faiz" sinyali alamayan piyasa oyuncuları, Merkez Bankası'nı 22 Nisan öncesi sıkıştırmak için dövizde spekülatif alımlara geçti. Bu etkiyle dolar, 2.73 ile bütün zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Son yükselişin, "siyaset cephesinden herhangi bir eleştiri gelmeden gerçekleşmesi" de dikkati çekti. Son aylarda Merkez Bankası'nın yapacağı PPK toplantısı öncesinde de benzer hareketler yaşanmış, "faiz artışı yönünde kararlara zorlamak için" döviz piyasasında "faiz si"nin alımları gözlenmişti.

KUR, KENDİ DENGESİNİ BULACAK

Bakanı Nihat Zeybekci, "Kurla ilgili yaşananlar, dünyadaki gelişmelere bağlı. Türk lirası kaynaklı değil. Bundan dolayı bir endişeniz olmasın. Kur kendi dengesini bulacaktır" dedi. Dolardaki hareketin mutlaka enflasyona etkisi olacağını belirten Zeybekci, "10 puanlık artışın etkisi 1 puan olur. Ama nisanda kura rağmen yıllık düşüş devam edebilir" diye konuştu.

`TL`nin değer kaybı daha fazla sürmez`

SEÇİME YÖNELİK BİR OYUN


Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli'de doların yükselişine ilişkin yorumda bulundu. Canikli, "Türkiye içerisinde son aylarda yoğun bir şekilde ekonomideki gelişmeleri abartarak, olduğundan çok daha kötü gösteren bir projenin yürütüldüğünü hep birlikte görüyoruz. Buradan sesleniyorum, TL'nin değer kaybetmesi sürmez. Bunun önündeki en büyük engel yabancılar olacaktır. Neden, borsanın yüzde 65'i yabancı ve TL'de. TL'nin değer kaybetmesinden en çok onlar zarar görüyor.'Önümüzdeki dönemlerde ne olur?' gibi sorular geliyor. Herkes rahat olsun. Bu seçime yöneliktir. Seçim sonuçlarını etkilemeye yöneliktir" dedi.

Yiğit Bulut, "2.63'ün üstü spekülatif" açıklamasında bulunmuştu.

ABD İSTEMEZ

AK Portföy Genel Müdürü Alp Keler, "Doların küresel anlamda güçlenmesi, ABD ekonomisindeki toparlanmayı sekteye uğratabilecek bir faktör. Nitekim önümüzdeki süreçte ABD büyümesinin bu duruma bağlı olarak ivme kaybetmesi bekleniyor. Dolayısıyla dolardaki değerlenme eğiliminin daha yavaş bir patikada sürebileceğini düşünüyorum" diye konuştu.

Kaynak: Türkiye

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lobi devrede! Türkiye'yi dolarla yıpratmak istiyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN