Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Orgeneral Akın Öztürk Şah'ı denetledi

Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Akın Öztürk, F-16 ile Akıncı'dan kalkış yaparak hava fotoğraf görevini uçarak denetledi.

Giriş Tarihi: 17.4.2015 18:00 Güncelleme Tarihi: 18.10.2017 13:57
Orgeneral Akın Öztürk Süleyman Şah'ı denetledi
Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Akın Öztürk, 27 Mart 2015 tarihinde TARP podu yüklenmiş F-16 ile Akıncı'dan kalkış yaparak hava fotoğraf görevini uçarak denetledi.

Söz konusu keşif görev uçuşu kapsamında; bir gün öncesinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile birlikte ziyaret ettiği Şah Türbesi TARP podu ile başarıyla görüntülendi.

UÇAK YERE İNMEDEN FOTOĞRAFLAR GELDİ

Orgeneral Öztürk'ün denetlediği bir buçuk saat süren keşif görevi kapsamında; Konya, Kayseri, Adana, Gaziantep ve Urfa bölgelerinde, 30-110 kilometre mesafelerden keşif fotoğrafları çekildi. TARP podunun sahip olduğu güvenli veri bağı (data link) kullanılarak çekilen görüntüler, meydana belli bir mesafeden yer istasyonuna aktarıldı. Böylece uçak yere inmeden, elde edilen görüntülerin kıymetlendirme işlemlerine başlandı.

TARP PODU İLE YÜKSEK KALİTEDE GÖRÜNTÜ

Bu sayede Orgeneral Öztürk, çekilen görüntüleri uçuşun hemen ardından inceleyebilme imkanı buldu. TARP podu, harekât alanına girmesine gerek kalmadan uzun mesafe ve yüksek irtifadan, çok yüksek kalitede görüntü alma kabiliyetine sahip.

TEK UÇUŞTA ÇOK SAYIDA FOTOĞRAF ALABİLİYOR

Daha önce bir RF-4E uçağı tarafından 10 keşif görev uçuşunda çekilebilen görüntü, şimdi tek bir uçuşta elde edilebilme imkanı sağlandı. Dijital çekim yapan TARP podu sayesinde, önceden günler sürebilen ıslak tabanlı görüntülerin dijital ortama aktarılması ihtiyacı ortadan kalktı.

ÜÇ BOYUTLU ÇEKİM YAPIYOR

Üç boyutlu çekim yapabilme kabiliyetine sahip TARP podu, F-16 uçaklarının manevra ve silah taşıma kapasitesine kısıtlama getirmiyor. Bu sayede kendi öz savunmalarını yapabilen uçaklar ile keşif faaliyetleri daha emniyetli, etkin, kolay ve hızlı icra edilebilir hale geldi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orgeneral Akın Öztürk Süleyman Şah'ı denetledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN