Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlıktaki gibi adalet sigortası

Vatandaş, ileride yaşayabileceği hukuki sorunlar için sigorta yaptıracak. Devlet primlere katkıda bulunacak. Ayrıca dava türleri için ortalama "sonuçlandırma süresi" belirlenecek

Giriş Tarihi: 18.4.2015
Sağlıktaki gibi adalet sigortası
BAŞBAKAN DAVUTOĞLU, YARGININ STRATEJİ PLANINI AÇIKLADI

, yargının önümüzdeki 5 yıllık yol haritası niteliğindeki Yargı Reformu Stratejisi'ni Başbakanlık Çankaya Köşkü'nde düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Davutoğlu, toplumu yakından ilgilendiren hedefleri şöyle sıraladı:

TEK YARGI: Yargıdaki adli, idari ve askeri yargı ayrımı zaman içinde kaldırılacak.

ETİK ANAYASASI: Yargı mensuplarının uyması gereken etik kuralları bir belge halinde yayımlanacak.

AÇIK YARGI: Yüksek yargı organlarının kararları herkese açık hale getirilecek.

SİGORTALI ADALET: Hukuki himaye sigortası oluşturulacak ve bu teşvik edilecek. Vatandaş, ileride yaşayabileceği hukuki sorunlar için sigorta yaptıracak. Devlet bu primlere katkıda bulunacak. Vatandaşın başına dava veya başka bir hukuki sorun geldiğinde avukatlık masrafları gibi masraflarını bu sigorta karşılayacak.

ADALET MELEKLERİ: Avrupa'da "pro-bono" olarak adlandırılan sistem Türk hukuk sistemine dahil edilecek. Avukatlar, vatandaşın davalarını ücretsiz takip edebilecek. Bu sistem devlet tarafından teşvik edilecek. Var olan ücretsiz avukatlık uygulaması için de daha çok kaynak ayrılacak.

DAVANIN BİTİŞ TARİHİ BİLİNECEK: Dava türleri için ortalama "sonuçlandırma süresi" belirlenecek. Böylelikle vatandaş, açtığı veya hakkında açılan davanın ne zaman sonuçlanacağını bilecek. Dava uzarsa bunun sebepleri araştırılacak. Bu durum, davaların zamanaşımına uğramasını da azaltacak. HUKUK KLİNİĞİ: Hukuk fakültelerinde, hukuk öğrencilerinin çalışacağı hukuk klinikleri kurulacak. Vatandaş, bu kliniklere başvurarak hukuki yardım alabilecek.

ŞİDDETE DEVLET MERHEMİ: Ağır şiddete uğrayanların mağduriyetini devlet karşılayacak. Suç nedeniyle sağlığı bozulanların tedavi giderleri de devlet tarafından karşılanacak.

MAHKEME GİBİ NOTER: Özellikle taşınmaz malların paylaşımı veya benzeri sorunlardan kaynaklı hukuki problemler noterlerde çözülebilecek. Böylece basit sorunlar uzun yıllar yargıda çözüm için beklemeyecek.

AKREDİTE BİLİRKİŞİLER: Bilirkişilik Kurumu oluşturulacak. Bu kuruma alanlarında sertifika almış kişiler akredite olabilecek. Mahkemeler bilirkişileri bu kurumdan isteyecek.

O MAHKEMELER ARTIK KURULACAK: Yıllardır faaliyete geçmeleri hedeflenen istinaf mahkemeleri hayata geçecek. Bu sayede Yargıtay ve Danıştay gerçek anlamda içtihat üretecek.

AK PARTİ'YE SİYASİ TECRÜBE BİRİMİ
Başbakan Davutoğlu, 24. dönem parlamentosunda görev yapan AK Parti milletvekili ve eşleriyle bir araya geldi. Üç dönem kuralı nedeniyle 7 Haziran seçimlerinde aday gösterilmeyen partinin 'ağabeyleri'ne yeni bir görev verileceğini kaydeden Davutoğlu, "Genel merkezde bir siyasi tecrübe aktarımı birimi oluşturmayı düşünüyoruz" dedi. 'Üç dönemciler' diye bir isim üretilmesini de eleştiren Davutoğlu, "Aynı geçmişteki 'küskünler' gibi. Bilmiyorlar ki iki dünyaya inananların dönemi yoktur. Başka üç dönem, beş dönem yoktur" diye konuştu. ANKARA

İSTANBUL ADAYLARINI TANITI
Davutoğlu dün Haliç Kongre Merkezi'nde partisinin İstanbul milletvekilleri adaylarının tanıtım toplantısına katıldı. Buradaki konuşmasında yeni anayasa vurgusu yapan Davutoğlu "Vatandaşlık diyoruz, yeni bir anayasa diyoruz, etkin bir yönetim için başkanlık sistemi diyoruz. Yeni bir dönemde insan odaklı diyoruz, vizyoner ülke Türkiye diyoruz" ifadelerini kullandı. Başbakan Davutoğlu, 2023'te ilk milli savaş uçağının göklerde olacağını da söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlıktaki gibi adalet sigortası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN