Türkiye'nin en iyi haber sitesi

davasında başkanını kızdıran anlar

Giriş Tarihi: 18.4.2015 12:06
Soma davasında mahkeme başkanını kızdıran anlar

davasının 4’üncü sında sanıkların hayatını kaybeden başmühendis Mehmet Efe’yi sorumlu tutmasına tepki geldi.

davasının 4. sında ifade veren tutuklu sanıklar, kaza facia sırasında işçileri kurtarmak için ocağa giren ve hayatını kaybeden başmühendis Mehmet Efe'yi sorumlu tuttu.

"OCAKTA MEHMET EFE'NİN VERDİĞİ TALİMATLARI TAKİP EDERİZ"

İfade veren emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik, "Ben 15 yıldır bu şirkette çalışıyorum ve emniyet teknikeriyim. Emniyet birimi, Mehmet Efe'ye bağlı olarak 13 maden mühendisi ve 6 teknisyenden oluşur. 75 de usta vardır. Ocak genelinde Mehmet Efe'nin verdiği talimatları, emniyet kurallarını takip ederiz" dedi.

Ancak 5. gün olay yerine gidebildiğini aktaran Çelik, "Tüm ülkenin gözü buradaydı ve yukarıdaki sayıyla elimizdeki cesetler tutmuyordu. Bakmadığımız bir tek yangınının çıktığı yer kalmıştı. Bizler de tüm riski göze alıp oradaki arkadaşlarımızı çıkardık" dedi.

"TEK SORUMLU MEHMET EFE Mİ?"

Mehmet Ali Günay Çelik, ifadesinde sık sık aksaklıklardan sorumlu olduğunu söylediği Mehmet Efe'ye, giden hiçbir sorunun geri dönmediğini, eksikliklerin yapılmadığını da anlattı. Bu sırada arkada oturan işçi yakınları, "Mehmet Efe ölmeseydi ne yapacaktınız?" diye sordu. Hâkimin dinamit patlatma kayıt defterini sorması üzerineyse yine işçi yakınları, "Mehmet Efe'dedir o defter" diye cevap verdi.

Habertürk'ün haberine göre Başkanı 34 yaşındaki Aytaç Ballı, "Mehmet Efe yaşasaydı 'Tek sorumlu benim' diye söyleyecek miydi, Mehmet Efe mi tek sorumlu?" dedi. Mehmet Ali Günay Çelik de Mehmet Efe'nin verdiği talimatları yerine getirdiklerini belirtti.

VARDİYA MÜHENDİSİ DE "MEHMET EFE" DEDİ

Çelik'ten sonra ifade veren vardiya mühendisi Yasin Kurnaz, kazadan 3 gün önce izne çıktığını ve kazanın olduğu gün de yolda olduğunu kaydetti. Yasin Kurnaz ifadesinde, sensör sayısı, havalandırma konusunda ise yetkilinin kendisi değil, Mehmet Efe olduğunu dile getirdi. Mahkeme Başkanı Ballı'nın, Kurnaz'a çeşitli konularda "Sorumlu kimdi?" sorusu üzerine salondakiler "Mehmet Efe" diye yanıt vererek tepki gösterdi.

11 AY SONRA ÇARK ETTİ

Soruşturmanın başında Soma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan ve Genel Müdür Ramazan Doğru birbirine girmişti. Savcılıktaki ifadesinde Doğru'yu suçlayan ve "sorumluluk ondaydı" diyen Gürkan'ın, savcılıktaki 'tek yetkili odur' ifadesinin aksine mahkemede, "Genel Müdürüm" diyerek Doğru'ya yetki suçlamasında bulunmadı.

TEMMUZ'DA YARGILANACAK

Gürkan'ın ifade değiştirmesinin altındaki şifrenin; "kriminal raporlarda sahte çıkan yetki belgesindeki imza ve hakkında açılan özel belgede sahtecilik davası" olduğu ortaya çıktı.

GÜRKAN, 'YETKİ ONA AİT' DEMİŞTİ

Akhisar'da başlayan ve 24 Nisan'a kadar süreceği belirtilen duruşmada 8 tutuklu sanık arasında en önemli iki ifade Soma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan ile Genel Müdür Ramazan Doğru'nun savunmalarıydı. Bundan 11 ay önce savcılıkta alınan ilk ifadelerde Gürkan ve Doğru birbirini suçlamıştı. Gürkan, "Tüm yetki ona ait" diyerek Ramazan Doğru'yu suçlamış ve yetkinin Doğru'ya ait olduğu bir belgeyi savcılığa sunmuştu. Bu belge üzerine Gürkan önce Adli Kontrol Şartı'yla serbest kalmış, Doğru ise gözaltına alınmıştı. Doğru da savcılık ifadesinde Gürkan'ın sunduğu belgedeki imzanın sahte söylemiş, bunun üzerine serbest bırakılan Can Gürkan da tutuklanmıştı.

Can Gürkan savcılıkta verdiği ve Doğru'nun tutuklanmasına neden olan "Ocağın yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak tek yetkilisi Ramazan Doğru"dur ifadesini değiştirmiş oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soma davasında mahkeme başkanını kızdıran anlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN