Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Türkiye bu sistemle daha fazla gidemez'

Giriş Tarihi: 18.4.2015
'Türkiye bu sistemle daha fazla gidemez'
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, başkanlık sistemi için konuştu ve "Bugünkü durum iyi bir durum değil. Sistemin işlemesi kişisel tahammül ve başarıya kalıyor. Sistemin kendisi her dönemde problem çıkardı" mesajı verdi. Çiçek, 24'üncü Dönemin sona ermesi nedeniyle düzenlediği değerlendirme toplantısında şu mesajları verdi:

BUGÜNKÜ DURUM İYİ DEĞİL:
Bugünkü durum iyi bir durum değil, netleştirilmesi lazım. İster parlamenter sistem, ister yarı başkanlık, ister başkanlık sistemi açısından Türkiye'nin bir an evvel karar vermesi gerekiyor. Biraz ondan biraz bundan biraz şundan karma bir sistemle Türkiye'nin işlerini daha fazla götürme imkanımız yok.

ŞAHISLAR İLE İLGİLİ DEĞİL:
Bu şahıslarla ilgili mesele değil. Ben böyle bir şey söylediğimde bazı arkadaşlarınız 'Abdullah beyle Tayyip bey arasında sıkıntı çıkar mı?' dedi. Ben 'bir kilogram bin gramdır' diyorum, siz niye isimlendirerek buradan bir siyasi polemik çıkarmaya çalışıyorsunuz? Anayasa kavga çıkarmaya, devletin işleyişini ciddi ölçüde engellemeye yönelik bir anayasadır.

ANAYASA ÖNERİLERİNİ AÇIKLASINLAR:
Kim nasıl anayasa istiyor birinci maddeden yürürlük maddesine kadar taslağı halkın önüne koymalı ki karanlığa kurşun sıkmış olmayalım. Kimin ne düşündüğü ortaya çıksın. Meclis Başkanı Cemil Çiçek, kendisine yöneltilen emekli olup olmayacağı sorularına ilişkin ise 7 Haziran seçimlerine kadar görev süresinin devam ettiğine atıfta bulunarak, "bugün daha 17 Nisan" yanıtını verdi.

95 YILLIK SIR AÇIKLANDI
Cumhuriyetin ilk dönemlerine ışık tutan ve 95 yıldır sürekli tartışmaların odağında olan İstiklal Mahkemesi tutanakları gün yüzüne çıktı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "İstiklal Mahkemesi evrakını araştırmacıların ve tarihçilerin hizmetine sunarken, amacımız geçmişimizde yaşanan olayları tartışma malzemesi, suçlama malzemesi haline getirmek değildir" diyerek tutanakları kamuoyuna açtı ve üç ciltlik ilk bölümü basınla paylaştı. Çiçek, İstiklal Mahkemeleri'nin 12'sine ait belgelerin tasnif edildiğini, elektronik ortama aktarıldığını ve indekslendiğini, kitapta İstiklal Mahkemesi kararlarının orijinal hali, çevirisi, zabıtları ve diğer belgelerin yer aldığı bilgisini paylaştı. Meclis'in yaptığı çalışmalar kapsamında, 12 İstiklal Mahkemesi'ne ait bin 471 dosya, 914 bin sayfa, 874 klasör incelendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye bu sistemle daha fazla gidemez'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN