Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak Cumhurbaşkanı Türkiye'ye geliyor

Irak'ın Kürt Cumhurbaşkanı Fuad Mahsum, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye'ye gelecek. Görüşmelerde, DAEŞ'e karşı mücadelede işbirliği, petrol ve ekonomik konular ele alınacak.

Giriş Tarihi: 20.4.2015 15:49
Irak Cumhurbaşkanı Türkiye'ye geliyor
Irak'ta Ordu güçlerinin DAEŞ'e yönelik operasyonları sonrası bir çok bölgede çatışmalar sürerken koalisyon ülkelerinin desteğinde Musul'a yönelik yapılması beklenen kapsamlı harekat hazırlığında önemli aşamaya gelindi. DAEŞ'e yönelik yapılması beklenen kara ve hava destekli operasyonda Türkiye'nin desteğini almak için görüşmeler sıklaştı.

ABADİ'NİN ZİYARETİYLE KRİZ AŞILMIŞTI

ABD'den sonra Irak yönetimi de bu kapsamda Türkiye ile görüşmelere ağırlık verdi. Yaşanan petrol krizi ile iki ülke arasında yaşanan gerilim Irak Başbakanı Haydar el Abadi'nin Ankara'yı ziyareti ile yerini olumlu ilişkilere bırakmıştı. Abadi'nin ardından bu kez Kürt Cumhurbaşkanı Fuat Masum, Türkiye'ye geliyor. Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu KYB'nin Talabani'den sonra ikinci ismi olan Masum'un Türkiye ziyareti büyük önem taşıyor. Rûdaw'a konuşan Irak Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Xalid Şivani, Fuad Mahsum'un Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın davetlisi olarak Türkiye'ye gideceğini ve burada bir dizi görüşme gerçekleştireceğini söyledi.

Daha çok iki ülke arasındaki diyalogların ele alınacağını ifade eden Şivani, ekonomik ve benzer sorunların yanı sıra özellikle DAEŞ'e karşı mücadelenin de ele alınacağını kaydetti. ABD ve koalisyon ülkelerinin desteği ile Irak'ta başlatılması beklenen kapsamlı hava ve kara harekatında hedef DAEŞ'in işgali altında bulunan Musul'u geri almak.

Bu kapsamda Türkiye'nin de harekata destek vermesi için görüşmeler üst düzeyde devam ediyor.

DAEŞ, Kürdistan İÇİN TEHDİT

Kürdistan Bölgesi Asayiş İşleri Başkanı Mesrur Barzani ise, Musul'daki DAEŞ varlığına dikkat çekerek, örgütün Musul'daki varlığının Kürdistan Bölgesi'nin güvenliğine yönelik bir tehdit olduğunu söyledi. Barzani, Irak'ın Fransa Büyükelçisi Marc Barety ile yaptığı görüşmede, Peşmerge Güçleri'nin Kerkük'ün güneyinde DAEŞ'e yönelik yaptığı operasyon Musul'a yapılacak harekat konusunda bilgi verdi. DAEŞ'in Musul'daki varlığının Kürdistan Bölgesi için bir tehdit ve tehlike oluşturduğunu ifade eden Barzani, Fransa'dan desteğini arttırmasını iistedi.

Barzani, "Peşmerge Güçlerinin teröristleri ezmesi ve geriletmesi örgütü korkak eylemlere yöneltiyor. Tıpkı Cuma günü Erbil'de yaptıkları gibi" dedi. (Milliyet)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak Cumhurbaşkanı Türkiye'ye geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN