Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Önce özür dile'

aday göstermenin yeterli olmadığını belirten "CHP önce tek parti döneminde çıkan iskân kanunu için özür dilesin" dedi

Giriş Tarihi: 20.4.2015
'Önce özür dile'
'ndan CHP'ye eleştirisi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul'da Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde Roman sivil toplum temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldi. Aralarında ünlü şarkıcı Kibariye'nin de bulunduğu yaklaşık 90 kişilik Roman misafirlerinin sorunlarını dinleyen Davutoğlu, ardından yaptığı konuşmada şu mesajları verdi:
ÖNYARGILARI ÇATIR ÇATIR KIRACAĞIZ: 14 Haziran 1934 tarihli iskan kanunu vardı. O kanunda bir madde vardı ki şu anda baktığınızda bütünüyle utanç duyulacak bir maddeydi. Romanların adı verilerek potansiyel suçlu gibi yansıtılıyordu. Biz bu meselenin açıkça konuşulmasını sağladık, tek tek sorunlarınıza eğilmeye başladık. Psikolojik ön yargıları kırdık. Varsa hala bir önyargı size söz veriyorum hepsini çatır çatır kıracağız. Kimse bu ülkede herhangi bir vatandaşa tepeden bakamayacak.

KILIÇDAROĞLU ÖZÜR DİLESİN: Sayın Kılıçdaroğlu'na sesleniyorum. Önce CHP tek parti döneminde çıkan iskan kanunu dolayısıyla Romanlardan CHP adına özür dilesin. Mesele bir iki adayı göstermek değil, önce onların gönlüne girmek. Mesele adayların listelere girmesi değil, Romanlar'ın gönlüne girebilmek.

DANIŞMAN OLACAK: Sizinle istişare ederek bir Roman kardeşimizi kendime danışman olarak alacağım. Doğrudan benimle irtibat kuracak, yanlış bir uygulama olduğunda gerekli adımları atacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nda, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nda, TİKA'da sizden bir arkadaşı istihdam ederek bu alandaki çalışmalarımızı istişare ederek adımlar atmak istiyorum. Biz yurt dışındaki roman vatandaşlarımızı da asli Türk olarak görüyor ve onlara da sahip çıkıyoruz" diye konuştu.

120 BİNLİK İSTİHDAMIN 5 BİNİ ROMANLARA: Toplum yararına çalışma bağlamında 120 bin istihdam oluşturuyorduk. Bunun 5 binini Roman kardeşlerimize ayırıyoruz. Toplumun her kademesinde en üst konumlarda Roman vatandaşlarımızı görmek istiyoruz. AK Partili bütün belediyelere genelge göndereceğim. Meslek eğitimi ile ilgili tüm çalışmalarda Roman kardeşlerimize pozitif ayrımcılık yapılacak. Nasıl iskan kanunu tarihe gömdük, yeni konut hamlesini de su yüzüne çıkaracağız inşallah. O mahallelerin olduğu yerlerde kentsel dönüşüm projeleri ile yaşanabilir semtler oluşturacağız.

AVRUPA'DAN SINIR DIŞI EDİLENLERE TÜRKİYE SAHİP ÇIKACAK: Yurtdışındaki akrabalarınız da bizim için asli unsurdur. Fransa'da nasıl sınır dışı edildiklerini biliyorsunuz. Avrupa'da sınır dışı edilen her Roman'a Türkiye Cumhuriyeti devleti sahip çıkacak. 21'inci yüzyılda 'omanları sınır dışı eden zihniyet esas mahkum edilmesi gereken zihniyettir.

YAŞAR KEMAL İÇİN TAZİYE ZİYARETİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu dün İstanbul'da, şubat ayında vefat eden Yaşar Kemal'in evine de taziye ziyaretinde bulundu. Eşi Sare Davutoğlu ile birlikte 91 yaşında vefat eden Yaşar Kemal'in Vaniköy'deki evine giden Davutoğlu'nu, yazarın eşi Ayşe Semiha Baban karşıladı. Evde yaklaşık bir saat kalan Başbakan Davutoğlu, başsağlığı dileğinde bulunduğu aile üyeleriyle sohbet etti.

'ÜZGÜN GİRDİM, MUTLU ÇIKTIM'
Programdan sonra soruları yanıtlayan şarkıcı Kibariye, Başbakan'ın kendileri ile ilgili çok güzel sözler söylediğini belirterek şöyle konuştu: "O kadar güzel sözler edildi ki ben ağlamaktan kahvaltımı bile edemedim. Herkesin kendine göre derdi var. Kimse acısız, sancısız değil. İnşallah güzel şeylere varılacak. Üzgün girdim ama çok mutlu çıktım. Hayırlısı neyse o olsun." Türkiye Romanları Konfederasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar da "İnanıyoruzki Başbakan'ın verdiği mesajlarla birlikte çok daha iyi bir Roman politikası bizi bekliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Önce özür dile'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN