Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seçim vaadinden İHL yasağı çıktı

CHP seçim vaatlerini açıkladı. Beyannamede İHL'lerin önünü kapatacak 13 yıllık kesintisiz eğitim de yer aldı

Giriş Tarihi: 20.4.2015
Seçim vaadinden İHL yasağı çıktı
CHP lideri Kılıçdaroğlu, partisinin seçim beyannamesini açıkladı. O vaatler arasında İmam Hatip Liseleri'nin (İHL) önünü kapatacak "13 yıllık kesintisiz eğitim" ve yeniden koalisyon dönemlerini akla getiren "yüzde 10 barajının düşürülmesi" de yer aldı. Ankara Ticaret Odası (ATO) Kongre Salonu'ndaki toplantıda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hitap etti. 4 ayaklı strateji izleyeceklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, vaatleri sıraladı.

İHL'Yİ KAPATACAK
Kılıçdaroğlu'nun vaatleri arasında, 'Siyasi ahlak yasasının çıkarılması, yüzde 10 seçim barajının kaldırılması, HSYK'nın ikiye ayrılması, avukat ile savcının aynı düzeye getirilmesi gibi vaatler yer aldı. Ancak en fazla dikkat ceken vaat 28 Şubat'ı akıllara getiren kesintisiz eğitim vaadi oldu. Buna göre CHP iktidara gelirse kesintisiz eğitim 13 yıla çıkarılacak. Kılıçdaroğlu 13 yıllık bu eğitimi 1+8+4 olarak formule etti. Buna göre zorunlu eğitimin 1 yılı okul öncesinde, 8 yılı ilköğretimde 4 yılı ise lisede olacak. İlköğretim kesintisiz 8 yıla çıkarılacağı için İHL'ler kendiliğinden devredışı kalacak. Şu anda yürürlükte olan 4+4+4 sistemiyle dtileyen veliler çocuklarını ilk dört yıl sonrası İHL'ye gönderebiliyor. Kılıçdaroğlu'nun bir başka vaadi ise Din dersinin müfredattan kaldırılması oldu. Beyannameye göre dileyen seçmeli olarak Din Kültürü dersini alabilecek.

ÇILGIN VAATLER
İHL dışında Kılıçdaroğlu'nun sıraladığı vaatler adeta dudak uçurtuyor. 4 yıl içinde yoksulluğu ortadan kaldıracağını iddia eden Kılıçdaroğlu, Kürt sorununu da üretimle çözmeyi vaat etti. Beyannameye göre YÖK kaldırılacak, asgari ücret bin 500 TL olacak, çiftçiye mazot 1.5 TL'den satılacak, faizlerin en az yüzde 80'ini silinecek, Akkuyu nükleer santrali iptal edilecek Enflasyon yüzde 4'ün altına düşürülecek.

İLK 100 GÜN VAATLERİ
Emeklilere ikramiyenin kanununu çıkaracağız.
Aile sigortası kanununu TBMM'den geçireceğiz.
Taşeron işçiliğe son vereceğiz
Kredi kartı ve tüketici kredisi borcu olanların faizlerinin en az yüzde 80'ini sileceğiz.
Siyasi ahlak yasasını çıkaracağız.
TBMM'de Kesin Hesap Komisyonu'nu kuracağız.

BARAJ BELİRSİZLİĞİ
Baraj için iki açıklama: Kalkacak... Yüzde 5'e inecek...
Türkiye insani gelişmişlik endeksinde 69. sıradan ilk 20'ye taşınacak. İlk 20'de yer alan ülkelerin tamamında kişi başına gelir 45 bin dolar.
Hiçbir üniversite öğrencisi benim yurt sorunum var demeyecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçim vaadinden İHL yasağı çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN