Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP 2011'de verdiği sözü 2015'te unuttu

CHP'nin seçim bildirgesinde, 2011'in iddialı konu başlıklarından "Yerel Yönetimlere Özerklik Şartı'ndaki çekincelerin kaldırılacağı" vaadi yer almadı

Giriş Tarihi: 21.4.2015
CHP 2011'de verdiği sözü 2015'te unuttu

2011 genel seçimlerinde bölge halkından gerek Doğu ve Güneydoğu'nun kalkınması gerekse Kürt sorunu ve Yerel Yönetimlere Özerklik Şartı'na konulan çekincelerin kaldırılması vaatleriyle oy isteyen CHP, 2015 seçim bildirgesinde, 'Kürt sorununa kapsayıcı demokratik yurttaşlık anlayışından hareketle yaklaşacağı, sorunun Meclis'te kurulacak komisyonca ve Meclis'teki tüm partileri kapsayacak milli bir siyasal mutabakatla çözülmesi'ni sağlama sözü verdi. Partinin seçim bildirgesinde, daha önce özerklik tartışmalarına yol açan 'Yerel Yönetimlere Özerklik Şartı ve çekincelerin kaldırılacağı yönünde herhangi bir ifade yer almadı.

Bunun yerine CHP'nin seçim bildirgesinde Yerel Yönetimlere ilişkin "Merkezden yapılan planlama ve karar alma süreçlerinde yerel yönetimlere danışacağız. Merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasında hizmet bütünlüğünü sağlayacağız. Merkezi idarenin, yerel yönetimler üzerindeki denetim yetkisini kötüye kullanmasının önüne geçeceğiz. Yerel yönetim reformu ile yeni kaynaklar üretebilen bir belediyecilik anlayışını tesis edeceğiz" şeklinde vaatler yer aldı.

Kılıçdaroğlu dün NTV'de katıldığı canlı yayında ise Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'yla ilgili bir soruya "Yerel yönetimler özerklik şartı çıkmış Türkiye Cumhuriyeti imzalamış. Uygulamayı Bakanlar Kurulu'na bırakmış. Yerel yönetimler özerklik şartından en çok İzmir, Aydın gibi iller yararlanacak. Özerklik; merkezi yönetimin denetimi dışında. Hayır öyle bir şey yok. Merkezi yönetim her kuruşun hesabını sormak zorunda. Belediyeler daha özerk mali kaynakları daha güçlü kurumlar haline gelsinler, özerklik şartı bu zaten. Bölgeye özerklik verelimle yakından uzaktan ilgisi yok. Bölgesel özerkliğe karşıyım. Türkiye'nin üniter yapısından yanayım. Bölge halkı da benim gibi düşünüyor ama terör örgütü farklı düşünüyor. O insanlar kendilerini Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak görüyor, huzur istiyor terör olmasın istiyorlar" diye karşılık verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP 2011'de verdiği sözü 2015'te unuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN