Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ermenilere 100. yılda tarihi dostluk mesajı

Başbakan Davutoğlu: 1915 yılında, tehcir sırasında hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerini saygıyla anıyor, çocuklarının ve torunlarının acılarını paylaşıyor ve taziyelerimizi sunuyoruz

Giriş Tarihi: 21.4.2015
Ermenilere 100. yılda tarihi dostluk mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz yıl 24 Nisan'dan önce yaptığı ve Ermenilere dostluk mesajları içeren açıklamasının ardından bir açıklama da olayların 100. yıldönümünde Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan geldi. Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılış döneminde hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada "Her şeyi tek bir kelimeye indirgeyerek, sorumluluğu genellemeler yoluyla sadece Türk milletine yüklemek, hatta bunu bir nefret söylemiyle birleştirmek vicdanen de hukuken de sorunludur" ifadesini kullanan Davutoğlu ayrıca şu mesajları verdi:
BÜYÜK ACILAR YAŞADILAR: Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında, asırlardır barış ve kardeşlik içinde bir arada yaşamış olan farklı etnik ve dini kökenden pek çok Osmanlı vatandaşı, hafızalarda derin izler bırakan büyük acılar yaşadılar.
TAZİYELERİMİZİ SUNUYORUZ: Birinci Dünya Savaşı koşullarında bu acıları yaşayan, farklı etnik ve dini kökene mensup milletlerin torunları olarak yaşananları anlıyor, hayatını kaybeden masum Osmanlı Ermenilerini saygıyla anıyor, torunlarına taziyelerimizi sunuyoruz.
BİRLİKTE ANMALIYIZ: 'Türkiye ve Ermenistan'ın, birlikte, kendilerine yakışır bir törenle' Osmanlı Ermenilerini anmaları çok daha anlamlı olurdu. Hrant Dink'in ölüm yıldönümü vesilesiyle yayımladığım mesajda ifade ettiğim üzere 'iki kadim halkın birbirini anlama ve birlikte geleceğe bakma olgunluğuna ulaşmaları mümkündür.'
GEÇMİŞLE YÜZLEŞİLMELİ: Tarihi sorumluluğumuzun ve insani görevimizin bir gereği olarak, acılar arasında ayırım gözetmeden yüzyıl önce yaşanan olaylarda hayatını kaybedenleri saygıyla hatırlıyoruz. Öte yandan, acılarımızın hafiflemesi için hayatını kaybedenleri hatırlamak kadar, geçmişle dürüstçe yüzleşmenin de önemli olduğuna inanıyoruz.
ADİL HAFIZA VURGUSU: Yüz yıl önce Türk ve Müslüman Osmanlı vatandaşlarının maruz kaldığı sürgün ve katliamların derin izleri bugün de hafızalardadır. Bu gerçeği görmezden gelmek, acılar arasında ayırım gözetmek, tarihi bakımdan yanlış olduğu kadar vicdanen de kabul edilemez. Hakikate ulaşmak için adil hafıza, duygudaşlık, saygılı bir dil, makul ve nesnel bakış yeterlidir.
TÜRKİYE KAYITSIZ KALMAYACAK: Yüz yıl önce, sevinç ve hüzünde aynı kaderi paylaşmış iki halkın torunları olarak bize düşen ortak sorumluluk, yüzyılın yaralarını sarıp, insani bağlarımızı yeniden tesis etmektir. Türkiye, bu sorumluluğa kayıtsız kalmayacak, dostluk ve barış için elinden geleni yapmaya devam edecektir.
ÜÇÜNCÜ TARAFLARA UYARI: Bütün üçüncü taraflara da tarihi yaraları deşmek yerine, adil hafızaya ve ortak barışçıl geleceğe dayalı bir tutum benimsenmesi çağrısında bulunuyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, 1915 yılında, tehcir sırasında hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerini bir kez daha saygıyla anıyor, çocuklarının ve torunlarının acılarını paylaşıyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ermenilere 100. yılda tarihi dostluk mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN