Hırsızlık sizde haram değil mi?

Giriş Tarihi: 21.4.2015 09:09 Güncelleme Tarihi: 21.4.2015 09:36
Hırsızlık sizde haram değil mi?

Yüzbinlerce kişinin mağdur edildiği 2010 KPSS’de soruların çalınmasını ‘hırsızlık’ olarak değerlendiren ilahiyatçılar, “Bunun hesabını nasıl verecekler... Hırsızlık FTÖ’de haram değil mi” dediler.

Paralel Yapı'nın örgütlü bir şekilde çalışıp kopya faaliyeti yürüterek yüzbinlerce öğrencinin hakkına girildiği KPSS skandalı, tartışılmaya devam ediyor.

Binlerce gencin umutlarının söndüğü 2010 yılında yapılan KPSS sorularının çalınmasını 'kul hakkı' olarak değerlendiren ilahiyatçılar, KPSS skandalına karışanların Allah katında sorumlu olduğunu belirterek, "İslam hukukuna göre bu işin sorumluları, haram işlediler. Kul hakkı yediler" dediler.

URHAN: DEVLETİN BU YAPILANMAYI ÇÖKERTMESİ GEREKİYOR

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nedim Urhan, etkin bir mücadeleyle devletin bu yapıyı çökertmesi gerektiğinin altını çizdi. Urhan, "İslam hukukuna göre bu işin sorumluları, Allah indinde mesuldürler. Haram işlediler. Bunun tashihi kimin elindeyse, düzeltmedikleri takdirde onlar da bu işin vebalini alırlar. O bakımdan böyle teşebbüslere, böyle kötülüklere, adilsizliklere teşebbüs edenlerin varlığını ortadan kaldırmak için bir kuvvet olması lazım. Bir etki alanı olması lazım. Bu da devletin elindedir. Devlet de tüm imkânını kullanarak bu yapılanmayı çökertmesi gerekiyor" şeklinde konuştu."İSLÂM'IN VERMEDİĞİ YETKİYİ SİZE KİM VERDİ?"

Haksız yere hak çalanların aldıkları maaşlarında bile şüphe olduğuna dikkat çeken Urhan, "Hem kul hakkı var hem de haksız yere kazanç sağlamak istiyorlar. Onlar da vebal altındadır, onlara vesile olan da kat kat vebal altındadır. Onların aldıkları maaşlarda bile şüphe vardır. Hakkı olmadığı halde hak vereceksiniz, adam kayıracaksınız, bu yetkiyi size kim verdi? İslam'ın bile vermediği yetkiyi size kim verdi? Hatta hukukta bile yok. Tüm bunları yapanların hizmet adı altında yapmaları da dini istimasdır. O yüzden çok etkin bir mücadeleyle devlet vazifesini yapmalıdır. Bunları çökertmeleri gerekir" dedi.

KAYAN: BUNUN HESABINI NASIL VERECEKLER?

Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan ise, kul hakkı yiyenlerin helallik istemeleri gerektiğin kaydetti. Kayan, "Kul hakkının öyle bir özelliği var ki, bunu biz hak ihlali olarak değerlendirebiliriz. Kul hakkı diğer haklara da benzemez. Başka haklarla ilgili Allah'ın affının daha geniş olduğunu biliyoruz. Fakat kul hakkına gelince, özellikle kulların aralarında helalleşmeleri gerekiyor. Yüzlerce, on binlerce insanın mağduriyeti var. Bu yanlışı yapanlar, bu günahı işleyenler, helalleşmek isteseler bile nasıl telafi edecekler? Bunun hesabını Allah'a nasıl verecekler? Gerçekten çok vahim bir durum. Böyle bir şeye kendilerini nasıl ikna ettiler?" ifadelerini kullandı.

" ALLAH ISLAH ETSİN"

2010 yılında yapılan KPSS sınavında soruların çalanların vicdan körelmesi yaşadıklarını belirten Kayan, "Bazı asabiyetler insanın gözünü köreltir ya, kendi tercihi dışında, kendi yorumu dışında hiçbir şey duymaz olurlar, görmez olurlar, sonun da bu asabiyet körlüğe dönüşür. Tek doğru ise kendi yaptıkları sihirli savunma noktasına gelirler. Bu şekilde kilitlenen bir insanı onun dışına çıkarmak da kolay olmuyor. Vicdan körelmesi gibi bu durumda olanları da Allah ıslah etsin. Kâfirin bile hakkı yenilse, onun hakkı teslim edilmelidir. Bize de en çok yakışan budur" diye konuştu.

"SUÇ DEĞİL DE HARAM DA MI DEĞİL?"

2010 KPSS soruşturmasında mahkemeye 22 sayfalık mütalaa sunan Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen, 'toplu kopya çekme' eyleminin 2010 tarihinde suç sayılmadığını savunmuştu. Paralel devlet yapılanmasının sözcüsü olduğu iddia edilen Zaman gazetesi ve Bugün gazetesi, söz konusu savunmaları, "KPSS kumpası hukuken çöktü" başlığıyla haberleştirdi. Sosyal paylaşım sitesi Twitter kullanıcıları, soru hırsızlarının savunmalarını eleştirerek, "Suç değil de haram da mı değil?" ifadelerini kullandılar.

Yeniakit
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hırsızlık sizde haram değil mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN