Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Genel Başkanı Yalçın'dan açıklama

Eğitim Bir-Sen ve Genel Başkanı Ali Yalçın, "Taksim ısrarının bu ülkeye şimdiye kadar kazandırdığı tek şey anarşi ve vandalizmdir" dedi.

Giriş Tarihi: 25.4.2015 23:08 Güncelleme Tarihi: 25.4.2015 23:11
Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın'dan açıklama
Yalçın, Eğiitm Bir-Sen Artvin Şubesi'nce Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi'nde düzenleneni "Büyük Artvin Buluşması" programında yaptığı konuşmada, Emek ve Dayanışma Günü'nü, Hak-İş ile Konya'da birlik ve beraberlik içerisinde kutlayacaklarını belirtti. Yalçın, hoşgörü ve medeniyet şehrinden bütün insanlığa, barış ve esenlik dileklerini ulaştıracaklarını söyledi.

1 Mayıs için Taksim'de ısrarı eden bazı emek örgütlerinin olduğunu dile getiren Yalçın, şöyle devam etti:

"Taksim üzerinden toplum gerilmeye, hizaya sokulmaya çalışılıyor. Taksim bir kale, arkasına saklanacak bir siper gibi kutsal mana içeren konuma çekiliyor. Kutsal olan Taksim değildir, mekan değildir. Kutsal olan insandır, insan onurudur. Taksim ısrarının bu ülkeye şimdiye kadar kazandırdığı tek şey anarşi ve vandalizmdir. Emek örgütleriyle milli iradeyi uzaklaştıran, aralarına barikat koyan bu tür yaklaşımları ailesi olarak doğru bulmuyoruz" .

28 Şubat sürecinde 1997-2001 yılları arasında 11 bin öğretmenin istifa ettiğini, 3 bin 527'sinin görevine son verildiğini söyleyen Yalçın, "Bu süreci bize takdim edenler, emek ve ekmek adına olduğunu ifade edenler adı sivil ama beyni üniformalı yapılardı" diye konuştu.

Yalçın, 28 Şubat sürecinin eğitimde yaşattığı sorunların 18. Milli Eğitim Şurası'nda Eğitim Bir-Sen'in ortaya koyduğu çalışmalar sonucunda gelen eğitim sistemiyle giderildiğini vurguladı.

"TEMEL SORUN KURUŞ DEĞİL, DURUŞTUR"


Sendikaları sadece ücret mekanizmasının bir aygıtı olarak konumlandırmanın yanlış olduğunu dile getiren Yalçın, şunları kaydetti:

"Bundan dolayı özlük ve özgürlük mücadelesi diyoruz. Bu ülkedeki temel sorun kuruş değil, duruş sorunudur. 54'üncü hükümet döneminde verilenlerin tamamı bir kalemde geri çekilmiştir. 5 Nisan kararlarıyla ülke uçuruma sürüklenmiştir. Temel mesele temel hak ve özgürlüklerin teminat altına alınabilmesi, ülkenin korku tünelinden çıkabilmesi, ham demokrasinin tam demokraside olmasında gizlidir. Biz ücret sendikacılığına karşı, ücret sendikacılığını içinde barındıran hizmet sendikacılığı anlayışını ortaya koymuş bir kitleyiz."

Programa, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Milli Eğitim Müdürü Abdülcil Kahveci ile çok sayıda davetli katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın'dan açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN