Türkiye'nin en iyi haber sitesi

seçim yaklaştıkça yükseliyor

Her seçim döneminde partiler seçmenden oy alabilmek için işçi sınıfına seslenerek "ben i şu kadar yapacağım, ben asgari ücreti bu kadar yapacağım" vaatleriyle seçim meydanlarında bağırırlar...

Giriş Tarihi: 27.4.2015 10:48 Güncelleme Tarihi: 27.4.2015 11:25
Asgari ücret seçim yaklaştıkça yükseliyor

Partilerin 2015 Genel Seçim çalışmalarına start verdiği bu günlerde, yıllardan beri olduğu gibi yine in yükseltileceğine dair vaatler revaçta...

Asgari ücreti bin 500 lira yapacağını söyleyerek seçim beyannamesini açıklayan 'den sonra, asgari ücret vaadini bir tık daha yukarı çekerek iktidar oldukları taktirde bin 800 lira yapacağını açıkladı.

Mecliste bulunan bir diğer parti MHP ise henüz seçim beyannamesini açıklamadığı için asgari ücret vaadinin ne kadar olacağını bilmiyoruz. Fakat meclisin dışında bulunan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Haydar Baş, asgari ücret kobusunda öyle bir vaatte bulundu ki söylemesi de zor uygulaması da... Haydar Baş asgari ücreti 5 bin lira yapacağını söyleyerek herkesi hayrete düşürdü.

Peki in tüm bu asgari ücret ve diğer vaatlerine in tepkisi ne oldu?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP'nin ekonomik vaatlerini değerlendirdi. Gelir kaybı ve harcamalar dikkate alındığında CHP'nin seçim vaatlerinin maliyetinin en az 149,5 milyar lira olduğunu belirten Şimşek, "CHP kaynağını ortaya koysun, cari açığı patlatmasın CHP'ye oy vereceğim" dedi.

CHP ve HDP'nin asgari ücret vaatlerini hakkında konuşan , kendilerinin 8 Haziran'da iktidarda olacağını bildikleri için bu tür söylemlerde bulunmadıklarını belirtti. Siyasette yalan söylememek gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, "Bu tür vaatlerle ekonominin nereye geleceğinin biliyorum. Vaat edip yapmamak yalan söylemenin bir türüdür" dedi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun vaatlerinin maddi karşılığının 150 milyar Lira civarında olduğunu vurguladı.

ise muhalefetin bu asgari vaadi hakkında "bol keseden atıyorlar" yorumunda bulunarak; "2002 yılında asgari ücret 184 liraydı oysa bu rakam Ocak ayında 849 lira oldu." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asgari ücret seçim yaklaştıkça yükseliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN