Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yılanın başını koparacaksın

Akdoğan: Kertenkelenin kuyruğunu kesmek yetmiyor, kesiyorsunuz bir daha uzuyor, kesiyorsunuz bir daha uzuyor, kertenkelenin başını ezmek gerekiyor. Yılanın başını koparmak gerekiyor

Giriş Tarihi: 29.4.2015
Yılanın başını koparacaksın
nın, çı polisleri yetkisiz hakimler kanalıyla tahliye etme girişimine siyasetten sert tepki geldi. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan "Yılanın başını koparmak gerekiyor" dedi. Adalet eski Bakanı Bekir Bozdağ "organize bir cezaevinden adam kaçırma teşebbüsü" ifadelerini kullanırken Kültür Bakanı Ömer Çelik ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, hakimler için disiplin değil ceza davası istedi. Açıklamalar şöyle:

BUNLARA PAPUÇ BIRAKMAYIZ


YALÇIN AKDOĞAN: Son yaşanan hadise açıkça bir hukuki işlem değil, bir hukuk sabotajıdır, bir hukuk saldırısıdır. Burada tabii bu yapının yani paralel yapının gördüğümüz gibi kertenkelenin kuyruğunu kesmek yetmiyor, kesiyorsunuz bir daha uzuyor, kesiyorsunuz bir daha uzuyor, kertenkelenin başını ezmek gerekiyor. Yılanın başını koparmak gerekiyor. O üst akıl, yani o kişileri canlı bomba gibi eyleme gönderen, ülkeyi karıştırmak isteyen üst akla hesap sormak gerekiyor. Yani hukukçu, intihar eylemcisi değildir. Kimse hukuku katlederek, hukuka hizmet edemez. Bunlar açıkça devlete, demokrasiye ve hukuka meydan okuma girişimidir. Biz buna pabuç bırakmayız.

KAÇIRMA TEŞEBÜSÜ

BEKİR BOZDAĞ: İstanbul'da iki hakimin anayasayı, kanunları bilerek, isteyerek çiğnemeleri, organize bir cezaevinden adam kaçırma teşebbüsü gibi görünmektedir. Anayasa ve kanunlar hiçe sayılarak yürütülen hukuk dışı, organize cezaevinden adam kaçırma operasyonu, hukuk duvarına toslamış, akim kalmıştır.

AMAÇLARI ALGI OLUŞTURMAK


ÖMER ÇELİK: Karşılık bulmayacağını biliyorlar ama bunu neden yapıyorlar, dış dünyada 'böyle bir mahkeme kararı çıktı ama hükümetin girişimiyle engellendi' havası yaratıyorlar. Burada da bir ihanet var. 17-25 Aralık püskürtüldükten sonra tüm enerjilerini Türkiye'nin dış dünyadaki imajını ve kredisini bozmaya yönelik harcıyorlar. Bu disiplin cezası gerektiren bir işlemin ötesinde, ceza davası gerektiren bir işlem.

MUSTAFA ŞENTOP: Paralel bir mahkeme kurmuşlar. Senaryoyu aşama aşama ortaya koydular. Benim kanaatim bir algı meydana getirmek istiyorlar. Kararı öncelikle basına veriyorlar. Karar aldığınız hukuki prosedürleri takip etmeleri gerekmez miydi? Ancak, 'Mahkeme karar verdi ama uygulamıyorlar. Türkiye'de mahkeme kararları uygulanmıyor' diye yeni hikaye yazmaya çalışıyorlar. Sadece disiplin cezası verilmesi yeterli olmaz. Bu işlemler bir ceza davasının konusu olmalı.

SEÇİM OPERASYONU


NURETTİN NEBATİ (AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI) : Bugünkü darbe girişimini; 7 Haziran seçimlerinde AK Parti'nin yüzde 50 oy bandını aşağı çekmek, özellikle de hükümeti anayasa değişikliğini gerçekleştirecek, başkanlık sistemini getirecek ve ülkenin yeniden bir kalkınma hamlesini engellemeye yönelik bir teşebbüs olarak değerlendiriyorum.

HER YERDE ADALET PLATFORMU BAŞKANI ÖZKAN ÖZTÜRK : Soruşturma aşamasında tüm yetki sulh ceza hakimlerinde. İstanbul 29. Asliye Ceza ve 32. Asliye Ceza hakimlerinin yetki ve görev aşımı yasal değildir. Maalesef bundan evvelki süreçlerde yaşananlar gibi yine yargısal kaos oluşturulmak istenmiştir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılanın başını koparacaksın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN