Türkiye'nin en iyi haber sitesi

81 ilde fuatavni operasyonu

Twitter'da operasyonların önceden sızdırılması ve "Fuat Avni" adlı hesaptan paylaşılması üzerine Gölbaşı Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı.

Giriş Tarihi: 30.4.2015 13:15 Güncelleme Tarihi: 30.4.2015 13:21
81 ilde fuatavni operasyonu
Gölbaşı Cumhuriyet Savcılığı, paralel yapı iddialarıyla ilgili köstebek soruşturması başlattı.

Paralel yapı iddiasıyla yapılan operasyon bilgilerin önceden sızdırılmasıyla ilgili Türkiye genelinde büyük Ulusal Yargı Ağı'na (UYAP) soruşturması başlatan savcılık, 81 ilde Adli ve İdari Yargı'ya bakmakla görevli UYAP personelini mercek altına aldı. Soruşturma kapsamında dosyalara ulaşma yetkisi bulunan UYAP görevlilerinin operasyonlar öncesi sisteme giriş-çıkış log kayıtları incelemeye alındı. Emniyet Genel Müdürlüğü de bünyesindeki bilgilerin sızdırılmasına yönelik operasyonel polisler hakkında inceleme yapıyor.

TALİMAT ELDEN VERİLDİ

Paralel Yapı bağlantılı yürütülen operasyonları önceden sızdırılması, Twitter'da "Fuat Avni" adlı hesaptan paylaşılması üzerine Gölbaşı Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. İlk incelemede, Sivas'ta usulsüz dinlemelere ilişkin emniyetteki "paralel yapı" iddialarıyla ilgili operasyonun bilgisi UYAP'a girilmedi ve savcılık talimatı elden verildi.

KPSS soruşturmasının 1. dalgasında da aynı yöntem uygulanınca bu iki operasyonun önceden sızmadığı belirlendi. Bunun üzerine operasyon bilgisinin sızmasında şüpheler UYAP'ta yoğunlaştı ve soruşturma UYAP üzerinden derinleştirildi.

81 İLDE UYAP PERSONELİNE SORUŞTURMA

Soruşturma, arama-gözaltı, elkoyma, bilgilerin UYAP girilmesinden hemen sonra sosyal medyadan paylaşıldığı belirlendi. Soruşturmayı bu yönde derinleştiren Cumhuriyet Savcılığı, dosyalara ulaşma yetkisi bulunan 81 ildeki UYAP görevlileri hakkında soruşturma başlattı. Bu çerçevede, görevlilerin operasyonlar öncesi sisteme giriş-çıkış log kayıtları incelemeye alındı.

GİRİŞ-ÇIKIŞLAR İNCELENİYOR

UYAP'ta yapılacak incelemelerde hangi görevlilerin operasyonlardan önce sisteme giriş çıkış yaptığı belirlenmeye çalışılıyor.

Kaynak : Hürriyet
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
81 ilde fuatavni operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN