'dan kritik konular gündeme geldi

Giriş Tarihi: 30.4.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 30.4.2015 14:12
MGK'dan kritik konular gündeme geldi

Erdoğan 'na () başkanlık etti. 7 saat süren MGK toplantısında paralel devlet yapılanması ve illegal oluşumlarla yürütülen mücadele hakkında Kurul'a tafsilatlı bilgi arz edildiği ve mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğinin vurgulandığı bildirildi. MGK bildirisinde Kıbrıs başlığına hiç yer verilmemesi dikkat çekti. Toplantı, Ahmet Davutoğlu Başbakanlığındaki 62. Hükümetin olağan durumda son MGK toplantısı oldu.

Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Nisan ayı olağan () toplantısı sonrası yapılan yazılı açıklamada, 26 Şubat 2015 tarihindeki son MGK toplantısından bugüne kadar geçen iki aylık dönemde vatandaşların huzur ve güvenliğini ilgilendiren gelişmelerin görüşüldüğü bildirildi. Açıklamada, tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca alınması gereken güvenlik tedbirleri üzerinde durulduğu ifade edildi.

Terörle mücadelede kararlılık vurgusunun yapıldığı MGK bildirisinde, "Çözüm sürecine yönelik gelişmeler değerlendirilmiş, terörün sona erdirilmesi için verilen mücadelenin kararlılıkla sürdürülmekte olduğu bir kez daha vurgulanmıştır" denildi.

SEÇİM GÜVENLİĞİNE YÖNELİK TEDBİRLER

MGK bildirisinde seçim güvenliğine ilişkin alınacak tedbirlerin de görüşüldüğü şöyle ifade edildi:

"Seçimlerin, huzur ve güven ortamı içinde gerçekleşmesi ile kamu düzeni ve güvenliğini etkileyebilecek olaylara yönelik alınacak tedbirler hakkında Kurul'a bilgi sunulmuştur."

PARALEL DEVLET YAPILANMASI HAKKINDA TAFSİLATLI BİLGİ VERİLDİ

Paralel Devlet Yapılanması mücadele konusunda Kurul üyelerinin tafsilatlı olarak bilgilendirildiği belirtilen açıklamada, "Milli güvenliği tehdit eden paralel devlet yapılanması ve illegal oluşumlara karşı yürütülen mücadele hakkında tafsilatlı bilgi arz edilmiş, mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesine vurgu yapılmıştır" denildi.

MGK bildirisinde, "Suriye ve Irak'taki mevcut durum ile bu ülkelerden kaynaklı tehditlerin ülkemizin ve bölgenin güvenlik ve istikrarına etkilerinin ayrıntılı şekilde ele alındığı" belirtildi.

Açıklamada, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki gelişmeler ile ilgili olarak, "Yemen ve Libya'daki gelişmeler ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi'ndeki güncel durum ve bölgeyle ilişkilerimize dair hususlar görüşülmüştür" denildi.1915 OLAYLARI HAKKINDA ALINAN KARARLAR YOK HÜKMÜNDE

AB Parlamentosu ve bazı ülkelerin 1915 Olayları ile ilgili aldıkları kararların da değerlendirildiği belirtilen MGK bildirisinde "Ayrıca, bazı ülkeler ve kuruluşlarca 1915 Olaylarıyla ilgili olarak yapılan açıklamalar ve alınan kararlar değerlendirilmiş; açıklama ve kararların tarihi gerçeklerden uzak olduğu ve siyasi nitelik taşıdığı, bu yönüyle de yok hükmünde olduğu ifade edilmiştir" ifadesi yer aldı.

GÜNCELLENEN MİLLİ GÜVENLİK SİYASET BELGESİ KONUSUNDA BAKANLAR KURULU'NA TAVSİYE KARARI
Güncellenen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (MGSB) konusunda Bakanlar Kurulu'na tavsiye kararı bildirildiği de kaydedildi. Açıklamada şöyle denildi:

"İç ve dış güvenlik ortamında meydana gelen değişiklikler de dikkate alınarak güncellenen Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi görüşülmüş ve bu konudaki tavsiye kararının Bakanlar Kurulu'na bildirilmesine karar verilmiştir."

KIBRIS'A VE AKINCI'YA YER YOK
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile KKTC'nin yeni seçilen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı arasında yaşanan "yavru vatan" polemiğinden sonra dünkü kritik MGK toplantısı sonrası yapılan açıklamada Kıbrıs başlığına hiç yer verilmemesi dikkat çekti. Daha önceki bir çok MGK açıklamalarında Kıbrıs konusuna yer verilir ve adada çözüm süreci için Türkiye'nin KKTC'nin yanında yer alacağı vurgulanırdı. MGK bildirisinde Akıncı'nın KKTC Cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle kendisinin kutlanmaması da dikkat çekti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MGK'dan kritik konular gündeme geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN