Paralel başvuruya ders gibi cevap

Giriş Tarihi: 30.4.2015
Paralel başvuruya ders gibi cevap

Paralel Yapı şüphelilerinin, tahliye ve reddi hâkim talebini inceleyen 78. Asliye Ceza Mahkemesi hâkimi, her talep için ayrı ayrı hukuk dersi verdi

Paralel Yapı soruşturmasında tutuklu bulunan şüphelilerin avukatlarının, 2 Nisan'da tahliye için bir umut başvurdukları İstanbul 78. Asliye Ceza Mahkemesi'den hukuk dersi gibi bir cevap aldıkları ortaya çıktı. İstanbul 78. Asliye Ceza Hakimi Faruk Aydın, aralarında Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın vekilinin de bulunduğu avukatların verdiği reddi hâkim ve tahliye dilekçelerini inceledi. Aydın, 2 Nisan'da yazdığı kararda, reddi hâkim ve tahliye taleplerine ayrı ayrı cevap verdi.

'MAHKEMEMİZ YETKİSİZDİR'
Hâkim Aydın, tahliye ile ilgili şu satırlara yer verdi: "6545 sayılı yasa açık. Soruşturma sırasında tutuklama ve tahliye için Sulh Ceza Hâkimlikleri kesin yetkili haldedir. Hatta bu konuda Anaysa Mahkemesi'ne yapılan bireysel başvuru da reddedilmiştir. Mahkememizin tutukluluğun devamı veya tahliye konusunda yetkisi yoktur. Talebiniz Sulh Ceza Hâkimliği'ne gönderilecektir." Hâkim Faruk Aydın kararında reddi hâkim talebi ile ilgili ise şunları kaydetti: "Sulh Ceza Hâkimliklerinin görev alanına giren işlerde hem soruşturma dosyasında hâkimlikçe verilen karar hem de itiraz konusunda sulh ceza hâkimlikleri görevlidir, asliye ceza mahkemelerinin görevi bulunmamaktadır. Sulh Ceza Hâkimi'nin reddi söz konusu olduğunda da kendisinden sonra gelen Sulh Ceza Hakimi'nin değerlendirme yapması gerekmektedir. Mahkememiz 6545 sayılı yasa gereği görevsizdir."

GÖREVLİ MAHKEMEYE GÖNDERDİ

Hâkim Faruk Aydın bu gerekçeleri sıralamasının ardından kararın hüküm bölümünde, tahliye talebi konusunda görevsizliğe, reddi hâkim talebi konusunda yine görevsizliğe ve dosyanın, yetkili olan Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği'ne gönderilmesine karar verdi. Paralel Yapı soruşturmalarında tutuklanan şüphelilerin avukatlarının benzer şekilde Asliye Ceza Mahkemelerine çok sayıda başvuru yaptıkları da öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel başvuruya ders gibi cevap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN