Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cemil Çiçek: Tahliye oyunu, eşkıya hukuku

Giriş Tarihi: 1.5.2015
Cemil Çiçek: Tahliye oyunu, eşkıya hukuku
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Paralel Yapı'nın tutuklu polislerin tahliyesini sağlamak için başvurduğu tahliye oyununu, "Kimse hukuku arkadan dolanamaz. Bu eşkıya hukuku olur. Eşkıya hukukunun da bir bedeli vardır" sözleriyle değerlendirdi. Çiçek, Paralel Yapı için "kayıtdışı siyasi unsur" tanımlaması da yaptı. Bazı gazeteciler ile sohbet den Çiçek, "Siyasallaşma sadece dışarıdan değil, kendi içinden de olur. Koli basilli su içen bir insanın ertesi gün karnı ağrır" dedi.

KAYIT DIŞI SİYASET

Anayasa Mahkemesi ve Danıştay'ın uzun süredir hukuk denetimi yapmadığını belirten Cemil Çiçek, şöyle devam etti: "AYM ve Danıştay yerindelik denetimi yapıyor. Bunu yaparken siyasi tercihlerine göre yapıyorlar. Böyle olunca yargı siyasallaşıyor. İçeriden bir siyasallaşmanın olduğu çok açık. Türkiye'de 2 tane kayıt dışılık var. Kayıt dışı ekonomi, kayıt dışı siyaset. Yaşadığımız parti kimliği altında yapılan bir siyasallaşma değil. Envanterde görünmeyen bir siyasallaşma bu. Kayıtdışı siyasi unsurların yargı içinde yaptığı operasyonlar." Uzun zamandan beri adli yılın açılışlarının "Bakalım ne diyecek" diye merak konusu olduğunu kaydeden Çiçek "30 yıldır açılışlarda siyasetçi dövülür. Senin ne haddine? Kendine güveniyorsan parti kur. 'Cüppeyi giyer, bağımsız yargıyım istediğim gibi konuşurum'. Dava önüne gelirse tarafsızlığını nasıl koruyacaksın" diye sordu. TBMM Başkanı, hiçbir yargı mensubunun yetkisinin dışına çıkamayacağını da belirterek, "Kanun sana yetki vermemiş. 'Ben hâkimim bildiğimi okurum' olmaz. Kimse hukuku arkadan dolanamaz" dedi.

AKINCI'YA YANIT

Cemil Çiçek, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın "Anavatan, yavru vatan yerine iki kardeş ülke olalım" sözlerine ise şu yanıtı verdi: "Türkiye orada garantör devlettir. Türkiye KKTC'deki politikaları nedeniyle bedel ödüyor. Çok önemli projeler yapıyor. 2 devlet arasındaki ilişkiden öte bir bağı vardır. Bu sıcaklığı ifade etmek için de yavru vatan ana vatan nitelemesi yapılıyor. Birileri ilişki kurarken, diğerini gücendirmek doğru olmaz. Bizim ilişkilerimiz kardeşlikten öte boyutu olan bir ilişkidir. Türkiye her türlü riski göze alarak KKTC halkının hakkını korumaya çalışıyor. Bunları gözardı etmemek lazım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cemil Çiçek: Tahliye oyunu, eşkıya hukuku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN