Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel'in hâkimi Özçelik cezaevinde

Paralel'in hâkimi Özçelik cezaevinde
Paralel Yapı soruşturmaları kapsamında tutuklanan 63 kişiyi cezaevinden çıkarmak için korsan tahliye kararlarına imza atan iki hâkimden, eski İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Metin Özçelik, terör örgütü üyeliği suçundan tutuklandı. Hakkında tutuklanmak üzere yakalama kararı çıkarılan eski 32. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Mustafa Başer ise polis tarafından aranıyor. HSYK, Paralel Yapı'nın talimatı ile Paralel tutukluları tahliye etmeye çalışmakla suçlanan bu iki hâkimi pazartesi günü açığa almış ve haklarında soruşturma başlatılmıştı. HSYK tarafından görevlendirilen başmüfettiş Yunus Nadi Kolukısa'nın talebi üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hakimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Telefonla arayan polislerce, ifade vermeye çağırıldığı bilgisinin kendisine iletildiğini söyleyen Metin Özçelik, saat 18.30'da avukatıyla birlikte Bakırköy Adliyesi'ne geldi. Polislerin bulamadığı Mustafa Başer ise Twitter hesabından İstanbul dışında bulunduğunu bildiren mesaj paylaştı.

SUÇLARI ÖRGÜT ÜYELİĞİ

Metin Özçelik ve Mustafa Başer hakkında hazırlanan ve "Yasadışı örgüt üyesi olmak" suçundan tutuklanmaları istenen soruşturma dosyası Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi. Metin Özçelik, hakim sorgusunun ardından saat 22.45 sıralarında tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne gönderildi. Mahkeme, Mustafa Başer hakkında da "tutuklanmak üzere yakalama" kararı çıkardı. Polisin yakalamak için çalışma başlattığı öğrenildi. Başer ise, Twitter hesabından yolda olduğunu ve sabah saatlerinde Bakırköy Adliyesi'ne gideceğini belirten bir mesaj daha paylaştı. Tutuklanan Metin Özçelik, dün öğle saatlerinde ise İstanbul Adalet Sarayı'nda gazetecilere korsan bir bildiri dağıttı. Özçelik bildired almış olduğu kararları savunarak görevini yaptığını ileri sürdü.

HSYK AÇIĞA ALMIŞTI

25 Nisan cumartesi günü gerçekleşen korsan tahliye girişiminin hemen ardından nöbetçi 10. Sulh Hâkimi Necmettin Kafalı bu kararların yok hükmünde ve geçersiz olduğuna karar vermiş ve tutuklular tahliye edilmemişti. 27 Nisan Pazartesi günü HSYK Özçelik ve Başer'in durumunu değerlendirmek üzere toplandığı sırada Özçelik, bu kez "Asıl 10'uncu Sulh Ceza Hakimliği'nin kararı yok hükmünde" diyerek ikinci bir karar vermiş, tahliyelerin gerçekleşmesini istemişti. Ancak HSYK, Özçelik ve Başer'i açığa alarak süreci sonlandırmıştı

PARALEL ÖRGÜTÜ SUSTURAN FOTOĞRAF
Korsan tahliye operasyonunun baş aktögü hakim Metin Özçelik'in tutuklanmasının ardından Paralel çete sosyal medya üzeriden karalama kampanyası başlattı. Aynı örgüt 5 yıl önce, Gülen örgütü hakkında soruşturma başlatan Savcı İlhan Cihaner'in makam odasında böyle tutuklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel'in hâkimi Özçelik cezaevinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN