Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye 'soykırım kararını' AP'ye aynen iade etti

Türkiye, 'nun (AP) na ilişkin kararını aynen iade etti.

Giriş Tarihi: 1.5.2015 08:44
Türkiye 'soykırım kararını' AP'ye aynen iade etti
AP'nin 29 Nisan'da Türkiye'nin AB Daimi Temsilciliği'ne gönderdiği karar, eklenen kapak yazısıyla dün geri gönderildi.

Türkiye'nin AB Daimi Temsilciliği'nden yapılan açıklamada, " hakkında 15 Nisan'da AP Genel Kurulu'nda kabul edilen ve 29 Nisan'da resmi olarak Daimi Temsilciliğimize iletilen karar, 30 Nisan'da AP'ye iade edilmiştir" ifadesi kullanıldı.

AP'nin bağlayıcı nitelik taşımayan kararında, 1915 olaylarıyla ilgili iddialarına destek verilerek Türkiye'ye geçmişiyle yüzleşmesi ve bu iddialarını kabul etmesi çağrısı yapılmıştı.

Kararda, Türkiye ve Ermenistan'a 2009 yılında imzalanan protokolleri "ön şartsız onaylayarak ve uygulayarak ve sınırı açarak" ilişkilerini normalleştirme yolunda ilerlemeleri tavsiye edilmişti.

Kararla ilgili AP genel kurulundaki oturumda, kurumunu temsilen söz alan AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Kristalina Georgieva ve AB Dönem Başkanı Letonya'yı temsilen konuşma yapan Avrupa işlerinden sorumlu Devlet Sekreteri Zanda Kalni?a-Lukasevica, bazı parlamenterlerin "soykırım" kelimesini kullanmaları yönündeki ısrarlı çağrılarını reddederek, 1915 olaylarını "trajedi" olarak nitelendirmişti.

Türkiye ise AP'nin 1915 olaylarına ilişkin kararını "aynen iade edeceğini" duyurmuştu.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Tarihi ve hukuku katleden bu metni kabul edenleri ciddiye almıyoruz. AB vatandaşlarının 2014'teki seçimlere yüzde 42 oranındaki katılımı, bu Parlamento'nun AB siyasi kültüründeki yerini zaten göstermektedir. Her bakımdan eşine az rastlanır tutarsızlıktaki bu metni, anılan kuruma, ileride hatırlamak istemeyeceği belgeler arasında yerini almak üzere aynen iade ediyoruz" ifadesi kullanılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye 'soykırım kararını' AP'ye aynen iade etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN