Provokasyona geçit yok

Giriş Tarihi: 2.5.2015
Provokasyona geçit yok

İstanbul'da izin verilmemesine rağmen yasadışı gruplar Taksim'e çıkmakta inat etti. Polis Beşiktaş, Okmeydanı, Kurtuluş ve Taksim'de gruplara müdahale etti. 203 kişi gözaltına alındı

İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle dün olağanüstü bir gün yaşandı. 1 Mayıs'ta kan akıtmak isteyen şer odaklarına güvenlik güçleri engel oldu. Bayramı ateşe vermek isteyen yasadışı örgütlerin, 1 Mayıs'a gölge düşürmemesi için 3 bin 300'ü farklı şehirlerden gelen 20 bin polis görev yaptı. Helikopterle havadan izleme yapılırken 65 TOMA kullanıldı. Şehir dışından gelen polisler kırmızı yelek giyerken zırhlı araçlara kamera takıldı. İstanbul Valisi Vasip Şahin, twitter'dan sağduyu çağrısı yaptı. Ancak valiliğin izin vermemesine rağmen bazı yasa dışı gruplar Taksim'e çıkmakta diretti.
* ANITI İŞGAL ETTİLER: Komünist Partili 50 eylemci, dün 11.18'de polis barikatını aşarak Taksim Cumhuriyet Anıtı'nı işgal etti. Geceyi anıta 20 metre mesafedeki Cengaver Han'ın beşinci katında geçiren grup, "Gün gelecek, herkes hesap verecek. Burası bizimdir bizim olacak"diye slogan attı. Bazı eylemciler, yere düşen bir sivil polisi darp etti. Eylemcilerden 34'ü gözaltına alındı. Taksim Meydanı'nda pankart açmak isteyen 3 kişi ise gözaltına alındı.
* MÜDAHALE EDİLDİ: DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin oluşturduğu 1 Mayıs Komitesi ise Taksim'e girmek için Şişli ve Beşiktaş'ta toplandı. Polis, gruplara "sembolik anma" önerisi götürdü. Ancak sendikalar bunu kabul etmedi. Gruplar dağılmayınca polis, biber gazı ve suyla müdahale etti. Okmeydanı'nda yüzü maskeli gruplara, Levent'te Kaldıraç adlı gruba, Barbaros Bulvarı ve Fulya'da HDP'li gruplara müdahale edildi. Beşiktaş'taki Deniz Müzesi'nin önünde kimliği belirsiz bir kişi, bir eylemciyi bıçakladı. Dolmabahçe'deki müdahalede HDP'li Pervin Buldan ve Sabahat Tuncel gazdan etkilendi. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre olaylarda 203 kişi gözaltına alınırken 6'sı polis 24 kişi yaralandı.
* İZİNLİ YERLERDE ŞÖLEN: Türk-İş, Hak-İş, Sime-Sen, Birleşik Kamu İş ve Beşiktaş Belediyesi temsilcileri, Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk, Kazancı Yokuşu'na karanfil bıraktı. 1 Mayıs kutlamaları, Kadıköy Salıpazarı ve Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda gerçekleşti. Yenikapı ve Maltepe meydanları boş kaldı. Özgürlük Meydanı'ndaki kutlamada Timur Selçuk, 1 Mayıs Marşı'nı söyledi. Davullar çalındı, marşlar okundu, halaylar çekildi. İş kazasında ölen işçiler için Fatih Camisi'nde gıyabi cenaze namazı kılındı.
* İKİ BOMBA BULUNDU: İstanbul polisi, 27-30 Nisan arasında Eyüp, Esenler, Sultangazi, Şişli, Esenyurt ve Küçükçekmece'de operasyon düzenledi. 101 adet kullanıma hazır molotof kokteyli, bomba süsü verilmiş piknik tüpü, 17 fişek ve pankart ele geçirildi. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada ise dün Taksim Meydanı'na girmek isteyen grupların üst aramalarında iki adet ses bombası, 1 adet silah, 54 molotof kokteyli, 6 adet sapan bulunduğu bildirildi.

DAVULLARLA HALAYLARLA 81 İLDE KUTLANDI
1 Mayıs'ı Memur-Sen ve Hak-İş, işçi ve memurun katılımıyla Konya'da kutladı. Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve işçiler Alaaddin Caddesi'nden Şehir Meydanı'na halkı selamlayarak geldi. İşçiler, "Bize her yer Taksim", "Daha güçlü demokrasi için yeni anayasa", "Taşerona kadro, iş cinayetine son" dövizleri taşıdı. İşçi ve memurlar davul zurna eşliğinde halay çekti. Türk-İş ise madenci kenti Zonguldak'ta kutladı. İzmit, Düzce, Bolu, Kastamonu, Karabük, ve diğer illerden gelen işçiler terminalden Madenci Anıtı'na yürüdü. Eskişehirde kutlamalar Aşağı Söğütönü'de bir film çekimi için yapılan Taksim Anıtı'nda kutlandı. İzmir'deki kutlamalar Gündoğan Meydanı'ndaki kutlamalarda renkli görüntüler ulaştı. Küçük çaplı arbede yaşandı. Trabzon'da HDP gruba bir grup tarafından taş ve pet şişe atılması üzerine gerginlik yaşandı. Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde bir market sahibi 112 işçisine çeyrek altın dağıttı.

POLİS ARACININ CAMINI KIRDI
CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Beşiktaş'ta gözaltına alınan eylemcilerin bulunduğu polis otobüsüne binmek istedi. "Ben de geleceğim, beni de alın" diye bağıran Erdoğdu, araca alınmayınca otobüsün ön kapı camını yumruklayarak kırdı. Otobüs camındaki kırıklar nedeniyle eli kesilen Erdoğdu, güçlükle sakinleştirildi.

300 TURİST YOLDA KALDI
Taksim'e araç ve yaya girişine izin verilmedi. Bölgeye çıkan tüm yollar trafiğe kapatıldı. Vapur, Topkapı-Kabataş tramvay seferleri ve Kabataş- Taksim füniküler seferleri iptal edildi. Metrobüs, Cevizlibağ- Beylikdüzü arasında çalıştı. Levent-Yenikapı arası metro çalışmadı. Vatandaşlar, trafik çilesi çekerken, Taksim'deki otellerde kalan yaklaşık 300 turist, ellerinde bavullar Tarlabaşı Bulvarı'nda yürüdü. Kentte trafikle ilgili tedbirler saat 18.00'den itibaren tamamen kaldırılırken, Taksim Meydanı da saat 22.05'te araç trafiğine açıldı.

Ali OKTAY-Mesut ALTUN-Uğur YILDIRIM-Ahmet ALTINDİŞ-Fatih ULAŞ-Hasan AY-Zeynel YAMAN-İlhami YILDIRIM-Murat ŞENGÜL-Veli SARIBOĞA-Mustafa KAYA-Ferit ZENGİN-Erdoğan YAPIK-Deniz DERİN-Erhan ÖZTÜRK-Ahmet KÜLSOY-Zafer HALATÇI-Cevdet ÖZDEMİR-Yağmur DİNÇ-Ümit UZUN-Osman ASİLTÜRK-Emir SOMER-Şaban YILMAZ-Rıdvan UYSAL-Ercan TOPAÇ-Cemalettin KÜÇÜKYEL / SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Provokasyona geçit yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN