Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuş gribi geri döndü!

Kuş gribi Türkiye’ye geri döndü. Göç yolları üzerinde görülmeye başlanan salgın, Kastamonu ve Bandırma’da açık alanlarda yetişen hayvanları etkiledi. Uzmanlar “Markalı ve ambalajlı et ve yumurta tüketin” uyarısında bulunuyor.

Giriş Tarihi: 5.5.2015 08:31
Kuş gribi geri döndü!
Amerika, Avrupa Birliği, Çin ve Tayland'da görülen kuş gibi hastalığı göçmen kuşlarla Türkiye'ye de girdi. Göç yolları üzerinde yer alan Kastamonu ve Bandırma'nın Edincik ilçesindeki bir tavuk çiftliğinde görülen hastalık salma tavukçuluk yapan işletmeleri etkiledi. 40 bin tavuğun telef edildiği bölgeler Tarım Bakanlığı tarafından karantinaya alındı. Hastalığın şimdilik sadece açık alanda salma tavukçuluk yapan işletmelerde görüldüğünü belirten kanatlı sektörü temsilcileri, tüketicilere ambalajlı ve markalı ürünleri tüketmelerini öneriyor.

ÜRETİM KAPALI ALANDA YAPILMALI

Uzun zamandır dünya genelinde görülen kuş gribi vakalarının göç mevsimiyle birlikte Türkiye'ye de sıçramasının beklenen bir gelişme olduğunu ifade eden Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği (BESD-BİR) Başkanı Sait Koca şunları kaydetti: "Kuş gribi son 3-5 aydır AB'de pek çok ülkede görüldü. ABD'de yaşanıyor. Çin, Tayland'da hep vardı. Dünyada bu varken Türkiye'ye gelmemesi mucize olurdu.

GÖÇMEN KUŞLARIN DIŞKISINDAN


Türkiye göçmen kuşların güzergahında. Bu kuşlar taşıyor. Artık dünyada böyle bir süreç varken açıktan hayvan yetiştiriciliği risk oluşturuyor. Kuşların uçarken bıraktıkları dışkı bu hayvanlara bulaşıyor. Küçük bir alanda başlayan salgın daha sonra yayılıyor. Eğer açıkta hayvan yetiştiriciliği yapılacaksa üstü örtülmeli." Koca tüketicilerin entegre tesislerde üretilen markalı ve ambalajlı ürünleri tüketmesi gerektiğini söyledi.

ÜRETİCİ DE BAKANLIK DA BİLİNÇLENDİ

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı Hasan Konya da söz konusu salgının salma tavukçuluk yapan işletmelerde görüldüğünü, entegre tesislerde böyle bir risk olmadığını söyledi. Yumurta ve tavuk üreticilerinin geçmişte yaşadıkları tecrübeyle bilinçlendiğine işaret eden Konya, "İşletmelerimiz biyo güvenlik önlemleri alıyorlar. İşyerine giren araçlar ilaçlanarak alınıyor içeri. Veterinerler ve bakıcılar el ayak dezenfektanlarını kullandıktan sonra tesislere girebiliyor. Kapalı sistem, otomatik sulama, yemleme ve toplama yapılıyor. Bakanlık da bilinçli. Salgına karşı ekipleri hazırdı" dedi.

BANVİT HİSSELERİ DÜŞTÜ

Kuş gribi vakalarının ardından Bandırma'da üretim tesisi bulunan Banvit hisseleri bu sabah yüzde 9 üzeri düşüşle açtı. Şirket KAP'a yaptığı açıklamada, tüm tesis ve kümeslerde biyogüvenlik önlemlerinin en üst düzeyde uygulandığını ve kümeslerde kuş gribi vakasının görülmesinin söz konusu olmadığını belirtti.

Akşam
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuş gribi geri döndü!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN