Türkiye'nin en iyi haber sitesi

E-Devlet Online Hizmetler ve eDevlet Şifresi

Pek çok kamu işlemlerimizi yapmaya yardımcı olan E-Devlet sistemi günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. E-Devlet şifresi nasıl alınır ve E-Devlet hizmetlerine nasıl giriş yapılır tüm sorularınızın yanıtını haberimizde bulabilirsiniz.

Giriş Tarihi: 6.5.2015 11:05 Güncelleme Tarihi: 6.5.2015 11:06
E-Devlet Online Hizmetler ve eDevlet Şifresi
Türkiye'deki kamu kurumlarının dijital platform üzerinde vatandaşın hizmetine sunmuş olduğu yeni nesil online hizmetleri tek bir çatı altında bir araya getiren e-devlet sistemi ile birlikte vatandaşlar işlemlerini hem daha hızlı hem daha modern biçimde yapabilme fırsatından yararlanabiliyor. Teknolojinin kamu kurumlarında daha aktif şekilde kullanıldığı bugünlerinde devlet hizmetlerinin E-Devlet üzerinden dijital platformda vatandaşlara sunuluyor olması önemli bir gereklilik olarak öne çıkıyor. Özellikle de vatandaşların daha pratik ve daha modern standartlarda devlet ile olan işlemlerini yapabilmesini sağlayan bu yenilikçi ve çağdaş E-Devlet hizmet anlayışı, kamu kurumlarının modern dünyaya başarılı bir şekilde entegrasyonunu sağlıyor.

E-DEVLET İÇİN TIKLAYINIZ!

Dijital platform üzerinde bulunan kamu kurumlarının online hizmetlerinin dağınık ve karmaşık bir vaziyette bulunuyor olması başta verimli kullanılmaması gibi daha pek çok soruna yol açıyordu.2008 yılında Başbakanlık tarafından dijital platformdaki kamu hizmetlerinde var olan bu kaosu ortadan kaldırabilmek amacı ile e-Devlet sistemi kuruldu. Sanal devlet kapısı olarak nitelendirilen bu portal, internet üzerinde yer alan tüm kamu kurumlarını ve online hizmetlerini tek bir portal üzerinde bir araya getiriyor. Özellikle de vatandaşların devlet kurumlarının dijital platform üzerinde yer alan online hizmetlerini daha güvenli ve daha pratik bir şekilde kullanabilmesine yardımcı olan bu sanal devlet portalı vatandaşlar tarafından oldukça yoğun şekilde kullanılıyor.

Vatandaşların dijital platform üzerine kamu kurumlarına ve online hizmetlerine pratik ve güvenli bir şekilde tek portal üzerinden erişim sağlayabilmesine yardımcı olan e-Devlet sistemi üzerinden 7 gün 24 saat işlem gerçekleştirebilme imkanı bulunuyor. 2008 yılında Başbakanlık adına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından geliştirilen ve yönetilen bu sanal devlet sistemi ile birlikte artık vatandaşlar, internette kişisel bilgilerinin en üst düzeyde korunacağı şekilde kamu kurumları ile olan işlemlerini yapabilmelerine yardımcı oluyor. Türkiye'de kamuda modern teknolojiye entegrasyonun başarılı bir şekilde gerçekleştirilebildiğini gösteriyor.

Sloganı da 'kamu kurumlarının sunduğu hizmetlere tek noktadan hızlı ve güvenli erişim...' olan sistem üzerinde vatandaşların kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, adres bilgileri ve kurumlarda olan resmi nitelikteki önemli bilgilerin bulunuyor olmasının yanı sıra yapılan işlemlerin resmiyet niteliğinin bulunması nedeni ile güvenlik konusunda çok geniş kapsamlı çalışmalar bulunuyor. Türkiye'nin dijital platformda yer alan sanal devlet kapısı sisteminde güvenlik önlemlerinin ilk aşaması 4 farklı giriş yöntemi seçeneği ile kullanıcıya ulaşıyor. Bu kapsamda vatandaşlar artık e-Devlet sistemine giriş işlemlerini bu 'e-Devlet şifresi ile giriş', 'mobil imza ile giriş', 'elektronik imza ile giriş' ve 'T.C. kimlik kartı ile giriş' 4 farklı giriş yönteminden birisini kullanarak sisteme giriş yapabiliyor. Vatandaşların sisteme girişte en çok kullandıkları yöntemlerin başında kesinlikle PTT şubelerinden pratik bir şekilde cüzi bir ücrete satın alınabiliyor olması ve ilk girişte istenen bir şifre ile değiştirilebiliyor olması nedeni ile 'e-Devlet şifresi ile giriş' yöntemi oluyor.

E-Devlet sistemi üzerinde şu anda aktif olarak yer alan kullanıcı sayısı ise yaklaşık olarak 22 milyon seviyesindedir. Ayrıca sistem üzerinde 170 devlet kurumunun toplam 1133 farklı hizmeti bulunuyor. Bu hizmetler aracılığı ile tüm kamu hizmetleri tek bir portal üzerinden yapılabiliyor. E-Devlet şifresi ile giriş yapan vatandaşlar çeşitli kamu kurumlarının hizmetlerini kullanamıyor. Bu kamu hizmetlerinin başında da özellikle online adres değişikliği geliyor. Vatandaşların e-Devlet adres değişikliği işlemleri başta olmak üzere bazı kamu hizmetlerini yapabilmeleri için sisteme e-Devlet şifresi ile giriş yönteminden daha yüksek güvenlik özelliklerine sahip olan bir giriş yöntemi kullanarak giriş yapmaları gerekiyor.

Bu sebeple de vatandaşlar e-Devlet'e giriş yöntemleri arasında bulunan ve GSM operatörlerine yaptıkları başvurular ile satın alabildikleri mobil şifre ile giriş yöntemini veya Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu onaylı Elektronik Sertifika Sağlayıcıları aracılığı ile elektronik imza alarak sisteme giriş yapıyor. E-Devlet sistemine giriş işlemlerinde kullanılan mobil imza ve elektronik imza kişinin ıslak imzasının sanal platformda kullanılabilmesine yardımcı olurken mobil imza ıslak imza yerine GSM operatörlerinden alacakları özel şifre kullanılırken aynı zamanda da elektronik imza ise ıslak imza dijital platformda yasal geçerliliği olacak şekilde aktarılarak kullanılabiliyor. Bu giriş yöntemleri ile sanal devlet kapısı sistemine giriş yapılarak kamu kurumlarının yüksek güvenlik önceliği gerektirmekte olan işlemlerini dahi kolay bir şekilde dijital platform üzerinden gerçekleştirebilme imkanına sahip olunuyor ki bu gibi özellikleri son dönemlerde oldukça yoğun şekilde kullanılmasına yol açıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
E-Devlet Online Hizmetler ve eDevlet Şifresi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN