Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2015 Kıbrıs'ta çözüm yılı olabilir

Giriş Tarihi: 7.5.2015
2015 Kıbrıs'ta çözüm yılı olabilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2015'in Kıbrıs'ta çözüm yılı olabileceğine inandıklarını ancak sadece Türk tarafının gayretleriyle sonuç almanın mümkün olmadığını söyledi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) yeni Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daveti üzerine Ankara'ya gelen Akıncı ile önce baş başa, ardından heyetler arası görüşmelerde bulundu. İki lider daha sonra basın toplantısı düzenledi. Adada çözüm için Rum tarafının da samimi çaba göstermesi gerektiğini belirten Erdoğan şunları söyledi:

KIBRIS'IN YAKALADIĞI SEVİYE:
Sayın Cumhurbaşkanı'nı tebrik ediyor, görevinde üstün başarılar diliyorum. Cumhurbaşkanlığı seçimi Kıbrıs Türk halkının eriştiği yüksek demokratik seviyeyi dünyaya göstermesi bakımından önemli.

BM ÇABALARINA DESTEK VERDİK:
Kıbrıs meselesinde önümüzdeki döneme dair ne gibi adımları birlikte atacağız, arkadaşlarımız hangi rolleri üstlenecek konuşma fırsatımız oldu. Her türlü iyi niyetli yaklaşıma, BM çabalarına destek verdik. Önümüzdeki günlerde müzakerelerin yeniden başlaması bekleniyor. Temennimiz kısa sürede sonuca ulaşılmasıdır.

TEK TARAFLI ÇABA YETMEZ:
Sadece Türk tarafının gayretleriyle, öz verisiyle sonuç almak mümkün değildir. Şimdiye kadar Kıbrıslı kardeşlerimiz, bu noktada her türlü gayreti göstermiş, güçlü irade koymuş ve çözümü isteyen taraf olduklarını açıkça ispat etmişlerdir. Artık Rum tarafının da işi yokuşa sürmekten vazgeçmesi ve bu yönde samimi çaba göstermesi gerekmektedir. Bunun gerçekleşmesi halinde biz, 2015'in Kıbrıs'ta çözüm yılı olabileceğine inanıyoruz. 2004'teki gibi fırsatın heba edilmemesi gerektiğine inanıyoruz.

YUNANİSTAN'I TEŞVİK EDECEĞİZ:
Garantör ülke olarak adil çözüm yolundaki çabalara nasıl destek verdiysek bundan sonra da devam edeceğiz. Kıbrıs'ta adil ve kalıcı bir çözüm, Avrupa Birliği başta olmak üzere tüm uluslararası toplumun da çıkarınadır. Yunanistan'ın da bizimle çabalarını birleştirmesi ve çözüm yolunun açılması için gerekli katkıyı sağlaması gerekiyor. Yunanistan'ı bu yönde teşvik etmeye devam edeceğiz.

GÜÇLÜ KIBRIS VURGUSU:
Kıbrıs Türkünün meşru hakları daima muhafaza edilecektir. Dayanışma içerisinde aydınlık yarınların güçlü Kıbrıs'ının temellerini atmış olacağız. Türkiye KKTC'nin su ihtiyacına çözüm bulmak amacıyla da asrın projesi denilebilecek bir projeyi hayata geçiriyor.

AKINCI: KONJONKTÜR ÇÖZÜM İÇİN UYGUN
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı sözlerine Erdoğan'a teşekkür ile başlarken, şu mesajları verdi: Ankara'da gördüğümüz yakın ilgi, dostluk bizi derinden etkiledi. Kıbrıs sorununda önemli bir eşiğe gelmiş durumdayız. Seçilmemin ardından uluslararası ortamda da oluşan olumluluk bizlere ek güç kaynağıdır. Konjonktürün de getirdiği bu yeni durumda bizlerin öteden beri taşıdığımız çözüm vizyonu ilerisi için de yararlı olacaktır. Bu tek taraflı bir uğraş olamaz. Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, daha önce Annan Planı'na tek evet diyen liderdi, dilerim ki 2004'te ortaya koyduğu vizyon bugün oluşan yeni durumda yeniden gündeme gelsin. Bu konuyu artık bir sonuca bağlayalım. Ancak bu iki tarafın ortak akıl yolu ile buluşması ve en başta çözümü bir ihtiyaç olarak algılamasıyla mümkün olacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2015 Kıbrıs'ta çözüm yılı olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN