Sofrası'nda dikkat çeken bir isim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip 'ın ev sahipliğini yapacağı sofraya bir profesörün de davet edilmesi dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 7.5.2015 08:37 Güncelleme Tarihi: 7.5.2015 08:47
Cumhurbaşkanlığı Sofrası'nda dikkat çeken bir isim
1915 olaylarının 100. yıldönümü nedeniyle diasporası, bu yıl Nisan ayında uluslararası çapta kampanya başlattı. Ermeni diasporası kampanyasında magazin yıldızı Kim Kardashian'a bile yer verirken, Türkiye'yi şaşırtan ve hayal kırıklığına uğratan ilk açıklama Papa'dan geldi.

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus, Vatikan'da 12 Nisan tarihinde Ermeniler için düzenlenen ayinde selefi Papa 2. Jean Paul döneminde imzalanan deklarasyonda yer alan 1915 olaylarıyla ilgili "20. yüzyılın ilk soykırımı" ifadesine atıfta bulundu. Avrupa Parlamentosu (AP) 1915 olaylarına ilişkin, sözde Ermeni soykırımına dair karar tasarısını oy çokluğuyla kabul etti. Türkiye, bu karara sert tepki gösterdi.

OBAMA SOYKIRIM DEMEMİŞTİ

Bu gelişmelerin ardından gözlerin çevrildiği Başkanı Obama ise 24 Nisan açıklamasında, soykırım tabirini kullanmadı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, bu süreçte yaptığı açıklama ise Ankara'da hayal kırıklığı yarattı. , 22 Nisan'da Sofrası'nda 1915 olaylarını konuşmayı planlamış ancak bu program iptal edilmişti.

Bu program, bugün yaşama geçirilecek. Cumhurbaşkanlığı Sofrası'nda1915 olayları tüm boyutlarıyla ele alınacak. Sofranın konuklarının büyük bölümü akademisyen. Sofranın konukları arasında Amerikalı bir profesörün olması da dikkat çekti. Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Heath Lowry'de Cumhurbaşkanlığı'nın davetlileri arasında yer aldı. Lowry, Osmanlı tarihi konusunda uluslararası çapta uzman bir isim. Görüşleri de, bu uzmanlığı nedeniyle önem taşıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanlığı Sofrası'nda dikkat çeken bir isim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN