Demirtaş'ın Kürtçe meal yalanı ortaya çıktı!

Giriş Tarihi: 7.5.2015 21:53 Güncelleme Tarihi: 7.5.2015 22:00
Demirtaş'ın Kürtçe meal yalanı ortaya çıktı!

İşleri Başkanlığı, Demirtaş'ın Kürtçe Kur'an meali hakkındaki iddialarını fotoğraflarla yalanladı.

İşleri Başkanlığı, HDP Eş Genel Başkanı'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın miting alanında gösterdiği Kürtçe Kur'an mealinin Diyanet tarafından değil bir vakıf tarafından basıldığı ve Erdoğan için alel acele bir tane meal hazırlandığı iddiasına yanıt verdi.

Depolarını basın mensuplarına açan Diyanet İşleri Kürtçe Kuran-Kerim meallerini gösterdi. 10 bin adet basılan ve 7 bini dağıtılan meallerin basımının nisan ayında yapıldığının altını çizen Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr.Yüksel Salman, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hizmetleri üzerinden polemik yapılmasının ve spekülasyon üretilmesinin üzücü olduğunu belirterek, "İftiralar kurumuzu inciticiyor" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın depoların kapılarını basın mensuplarına açılmasının ardından basın toplantısı düzenleyen Dr. Salman şunları söyledi:

"Diyanet İşleri Başkanlığımız Kürtçe mealin basım çalışmalarını 5 yıl önce başlatmıştır. 2015'in ocak ayı itibariyle kitabın basımı kararını alınmıştır. Bu süreç içinde grafik tasarım tamamlanmış, nisan ayı içinde basım yapılmıştır. Nisan ayında basımı gerçekleştirilen 10 bin adet meal halkımızın istifadesine sunulmuştur. Kitabın tek nüsha olarak basıldığı, bir yayın evine ait olduğu bilgisi doğru değildir, gerçeği yansıtmamaktadır.Malum, bir kitabın hazırlanması ve basılması uzun bir süreç gerektirir, 3-5 gün içinde tamamlanması mümkün değildir. 10 bin adet baskının 7 bini illerimizde dağılmaktadır. 3 bin adeti de Diyanet İşleri Başkanlığımız da tutulmaktadır, ihtiyacı olan yerlere gönderecektir. Başkanlığımız 15 dilde Kuran-ı Kerim mealini istifadeye sunmuştur. Başkanlığımız büyük bir teşkilattır, küresel ölçekte hizmet vermektedir.

Bu hizmetlerin büyük çoğunluğu daha önceden planlanmış hizmetlerdir. Ancak basımları bu tarihlerde yapılmıştır. Dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığımızı üzerinden bir polemik üretilmesi, özellikle yanlış bilgiler üzerinden suçlayıcı ifadeler kullanılması son derece incitidir. İftiralar, 120 bin personeli olan kurumumuzu üzmüştür. Bunları kabul etmek mümkün değildir. Nisan ayının ilk haftasından itibaren depolarımıza giren kitaplar üzerinden yapılan spekülasyonlar son derece üzücüdür. Hizmetlerimiz üzerinden polemik yapılması haksız muameledir. Son günlerde yapılan iftiralar spekülasyonların bir parçasıdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demirtaş'ın Kürtçe meal yalanı ortaya çıktı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN