Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tutuklanmak için adliyedeler

MİT TIR'ları davasında, savcı Aziz Takçı ve Ahmet Karaca ile Albay Özkan Çokay, dün gözaltına alındı. Önceki gece gözaltına alınan savcılar Süleyman Bağrıyanık ve Osman Şişman'la birlikte, 5 isim tutuklanmak üzere adliyede

Giriş Tarihi: 8.5.2015
Tutuklanmak için adliyedeler
Adana ve Hatay'da MİT'e ait TIR'ları durdurup arayan Paralel Yapı'ya yakın savcılardan Osman Şişman Adana'da, Süleyman Bağrıyanık Antalya'da, Aziz Takçı Zonguldak'ta, Ahmet Karaca da Gaziantep'te gözaltına alınarak, tutuklama kararının verildiği Tarsus Adliyesi'ne götürüldü. Dönemin Adana İl Jandarma Komutanı Albay Özkan Çokay ise dün öğleden sonra avukatıyla birlikte adliyeye gelip teslim oldu.

LOJMANDA GÖZALTI

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) talebiyle, haklarında Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi tutuklama kararı verilen 4 savcı ve bir albayın gözaltı işlemleri sürüyor. Adana'da önceki akşam evinde gözaltına alınan eski özel yetkili savcı Özcan Şişman, emniyetteki işlemlerinin tamamlanması ardından dün sabah saat 07.45 sıralarında Adli Tıp Kurumunda sağlık kontrolünden geçirildi. Şişman, daha sonra sivil bir polis aracıyla Tarsus Adliyesi'ne götürüldü. Dönemin Adana Cumhuriyet Başsavcısı olan Süleyman Bağrıyanık ise Antalya'daki evinde gözaltına alındı. Antalya Cumhuriyet Başsavcı Vekili Adnan Tabar ve Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı Gülay Kandemir'le birlikte eve giden polisler, kararı Bağrıyanık'a tebliğ etti. Saat 24.00'a doğru hâkim olan eşiyle birlikte evden çıkan Bağrıyanık, yakınlarıyla vedalaştıktan gözaltına alınarak sağlık kontrolüne götürüldü. Emniyetteki işlemleri tamamlanan da sabah saatlerinde Tarsus'a götürülerek adliyeye çıkarıldı. Geçen yıl ağustos ayında Zonguldak'a atanan ve geçen 15 Ocak'ta da HSYK tarafından görevden alınan diğer özel yetkili eski savcı Aziz Takçı'yı gözaltına almak üzere de polisler önceki gece Kozlu ilçesindeki evine gitti. Ancak savcı Takçı, evde bulunamayınca polis ekipleri, oturduğu binanın önünde beklemeye başladı. Zonguldak Başsavcı Vekili Kemal Mecit ile birlikte saat 00.30'da tekrar apartmana giren polis ekipleri, ellerindeki gözaltı ve arama kararıyla birlikte Savcı Takçı'nın evinde arama yaptı. Sabah eve gelen Takçı, kısa bir görüşmenin ardından polisler tarafından gözaltına alınarak önce adliyeye ardından da sağlık kontrolüne götürüldü. Takçı, işlemleri tamamlandıktan sonra Tarsus'a götürüldü.

ALBAY KENDİ GELDİ

Hakkında gözaltı kararı bulunan diğer eski özel yetkili savcı Ahmet Karaca da dün sabah polisi arayarak, Gaziantep'teki lojmanında olduğunu bildirdi. Bunun üzerine eve giderek Karaca'yı gözaltına alan polisler, sağlık kontrolünün ardından adliyeye götürüldü. Burada hakkındaki yakalama kararı yüzüne okunan Karaca işlemlerinin tamamlanmasıyla polisler tarafından Tarsus'a götürüldü. Soruşturma kapsamında hakkında tutuklama kararı bulunan dönemin Adana İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay ise dün öğleden sonra avukatıyla birlikte Tarsus Adliyesi'ne geldi. Şüpheliler, "ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası" öngören TCK'nın 312. maddesi kapsamında, "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükumetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" ile suçlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tutuklanmak için adliyedeler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN