Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu kurmaylarıyla bir araya geldi

Başbakan , “Türkiye'deki en tehlikeli trend partilerin gittikçe kimlik siyasetine yönelmiş olmalarıdır. Yani partiler etnik ve mezhebi veya bölgesel kimliklere göre tanımlanır hale geldi dedi.

Giriş Tarihi: 11.5.2015 23:31
Davutoğlu kurmaylarıyla bir araya geldi
Başbakan Davutoğlu, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda verilen akşam yemeğinde partililerle bir araya geldi. Seçim öncesi istişare amacıyla düzenlenen gecede kürsüye davet edilen Başbakan Davutoğlu, "Türkiye'de her seçimin sadece ülkemizin değil dünyanın gidişatını etkileyecek önemli sonuçları olmuştur. 7 Haziran seçimleri de böyle bir seçimdir. 7 Haziran seçimlerine giderken bütün illerimiz önem taşıyor. Hiçbir ilimiz yok ki diğerinden daha öz önemli olsun. Onun için son iki hafta içerisinde 28 ilimizi dolaştık, inşallah gücümüz yettiğince ülkemizin her bir ilini dolaşmaya devam edeceğiz. Ama şunu da ifade etmemiz gerekir ki İstanbul bütün illerimizin hülasasıdır. İstanbul tarihin hülasasıdır. İstanbul istiklalin önsözüdür. Dolayısıyla İstanbul'u ihmal eden herhangi bir siyasi hareketin kalıcı olması da mümkün değildir dedi.

Davutoğlu, şöyle devam etti: "Türkiye'deki en tehlikeli trend partilerin gittikçe partilerin gittikçe kimlik siyasetine yönelmiş olmalarıdır. Yani partiler etnik ve mezhebi veya bölgesel kimliklere göre tanımlanır hale geldi. Suriye ve Irak'ı yıkan temel faktörlerden birisi ülkelerinin bütününü kuşatan siyasi hareketlerin olmayışıdır. Suriye'deki Baas Partisi bir tek etnik ve mezhebi gruba hitap eder temelde. Irak'taki siyasi gruplara bakın ya Kürt partisi olarak anılır, ya Arap partisi, ya Türkmen partisi, ya Sünni partisi, ya Şii partisi. Bir tek 2009'da bizim de desteklediğimiz Irakiye modeli vardı ama maalesef seçimi kazanmasına rağmen bir şans verilmedi. Ve Irak, Suriye ve birçok ülkede bu kimlik siyaseti bir parçalanmaya yol açtı."

"Şunu gururla ifade ediyorum; Türkiye'nin bütününde aynı coşkuda miting yapabilen tek parti AK Partidir" diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Hatta coşkulu, coşkusuz miting yapabilen parti AK Partidir. Bu bizim için şunu gösterir nasıl bütün Türkiye'nin illerine ve bölgelerine gidiyor isek İstanbul'da da ulaşmayacak kimlik, gitmeyeceğimiz bölge, gitmeyeceğiz mahalle olmayacak. Birileri şunu diyebilir 'bu ilçe benim kalem.' Biz o kalenin bütün taşlarına elimizi değeceğiz. Birileri şunu diyebilir 'şu toplum benim arkamda.' O toplum kesiminin her bir ferdine gidip ulaşacağız. Birileri diyebilir, 'şu mahalleler kurtarılmış bölge', biz diyeceğiz ki; İstanbul bir kez kurtarıldı. İstanbul'un her bir yeri bizim için kurtarılmıştır. Kimse şu veya burada burası benim kalem, burası benim etki alanım deme hakkına sahip değil. Bize oy versin vermesin herkesin elini tutacağız. Herkesle gönül gönüle konuşacağız."

Esenler ile ilgili yapılan dev şehir parkı projesi üzerinden Gezi Parkı eylemcilerine mesaj gönderen Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Taksim'de taşınan 10-12 ağaç için İstanbul'u nerede ise yakıp yıkacak vandalizme yönelenlere bir mesaj bir ders, bir güçlü tepki gösterilmiş olacak. Hem yaşanabilir konutlar yapacağız, hem tarihi koruyacağız, hem yeni bir İstanbul inşa edeceğiz diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu kurmaylarıyla bir araya geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN