Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üç Süleyman’dan ilham alınacak

Giriş Tarihi: 11.5.2015 08:16
Üç Süleyman’dan ilham alınacak

’ın yeni si; Şah’ın türbesinin eski mimarisi, Süleyman Şah Külliyesi, Kubbetü’s Sahra ve Kanuni Sultan Süleyman Türbesi’nden ilham alınarak inşaa edilecek.

'nun danışmanlığını da yapan AK Parti milletvekili adayı Ali Sarıkaya, ziyareti ile ilgili detayları twitter üzerinden paylaştı. Buna göre; Süleymanşah Türbesinin eski mimarisi, Külliyesi Kubbetü's Sahra ve Kanuni Sultan Süleyman Türbesi'nden ilham alınarak inşa edilecek.

Laiklikle mağdur ettiler

Hz:Süleyman'ın temelini attığı Kubbetü's Sahra, Mescid'i Aksa içinde yer alıyor. Kanuni Sultan Süleyman Türbesi ise Mimar Sinan'ın eseri. Külliye 9 bin 500 metrekarelik bir alana sahip olacak. Saygı karakolu da külliye içinde yer alacak. Kendi döneminin mimarisine ait bir mescit de külliye içinde yer alacak. Külliyenin içinde kültür merkezi ve basın mensupları için de bir yer olacak. Davutoğlu, Süleyman Şah için yapılanları anlatırken, "CHP döneminde Süleyman Şah'ın türbedarına laikliğe aykırı diye maaş ödenmedi. HDP'nin zihniyeti farklı mı? Diyanet'i kaldıralım diyenin 'ya gelmeye yüzü var mı. Demirtaş'a Lailaheillallah'ı öğretecek misiniz.. Hz. İbrahim'in torunları Şanlıurfalılar, Demirtaş'a tevhidi öğretecek misiniz. 'Diyanet'i, İmam Hatip Liselerini kapatacağım' diyenlere 7 Haziran'da ders verecek miyiz. Bunların zihniyetine uyulsa Türkiye, 'ye döner. Ama bunu yapamayacaklar çünkü kale gibi duran bir AK Parti var" dedi.

Evet Suriye toprağına girdik

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Şanlıurfa mitingi öncesi, Şubat ayında başarılı bir operasyonla Türkiye sınırına yakın Eşme Köyü'ne taşınan Süleyman Şah Türbesi'ni ziyaret etti. CHP'li Gürsel Tekin'in 'Türkiye Suriye'ye girecek' sözlerini hatırlatan Davutoğlu, "CHP'li bir Genel Başkan Yardımcısı Türkiye Suriye'ye girecek' demişti. Evet girdik ama Başbakan olarak Suriye'ye girdik. Süleyman Şahı ziyaretimiz tarihe geçti" dedi. Başbakan'ın Süleyman Şah ziyareti, güvenlik nedeniyle son ana kadar saklı tutuldu. Ahmet Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyet sınırları dışındaki tek vatan toprağı olan Süleyman Şah karakolunu ziyaretinde nöbet tutan askerlerle de sohbet etti.

Karakolu inşaa edeceğiz


Davutoğlu, Süleyman Şah türbesi ve Saygı Karakolunun da içinde bulunacağı Süleyman Şah Külliyesi inşa edeceklerini açıkladı. Ahmet Davutoğlu, TİKA tarafından inşa edilecek Süleyman Şah Külliyesi hakkında TİKA Başkanı Serdar Çam'dan bilgi aldı Türk Silahlı Kuvvetleri, 22 Şubat 2015 tarihinde Süleyman Şah Türbesi'nde bulunan 38 personel ile türbe içerisindeki emanetlere yönelik bir operasyon gerçekleştirmişti. Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nda görev yapan 38 personel ile türbe içerisindeki Süleyman Şah ve iki muhafızının naşı, diğer eşyalarla birlikte Suriye'nin Eşme Köyü'ne taşınmıştı. Türbenin yeni yerinde inşaatı tamamlandıktan sonra emanetler de yerine konulmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç Süleyman’dan ilham alınacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN