Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meclis gitmiyor

Giriş Tarihi: 12.5.2015
Meclis gitmiyor

Evren için Genelkurmay'da sade bir tören düzenlenecek. Törene sadece TRT alınacak. Ancak Meclis'teki dört siyasi partiden hiçbir isim törene katılmayacak. Evren'i asker uğurlayacak

Genelkurmay Başkanlığı, devlet töreni düzenlenip düzenlenmeyeceği tartışma konusu olan 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren için bugün Genelkurmay karargâhında sade bir tören düzenleyecek. Törene sadece TRT alınacak. Törene hükümeti temsilen kabineden hiçbir ismin katılmayacak. Genelkurmay'daki sade törenin ardından Evren, Ahmet Akseki Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Devlet Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

DEVLET MEZARLIĞI'NA GÖMÜLECEK

TSK, Kenan Evren'in askeri geçmişini anlatan bir açıklama yaptı. Açıklamada 1980 tarihinde yapılan 12 Eylül darbesine ilişkin bir bilgiye yer verilmezken, taziyelerin yayınlandığı sayfada da Evren'e bir bölüm ayrıldı. Taziye sayfasında Kenan Evren'in kızlarının cep numaralarına yer verilmesi dikkat çekti. İnternet sitesinden yazılı bir açıklama yapan Genelkurmay Başkanlığı, 1980 darbesinin mimarı Kenan Evren'in askeri geçmişine ilişkin bilgiler paylaştı. Evren'in 7'inci Cumhurbaşkanı olarak görev yaptığı hatırlatılırken, cenaze namazının Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde kılınacağı ve Devlet Mezarlığı'na defnedileceği belirtildi.

TSK, DARBE VE SONRASINI 'YOK' SAYDI

Evren için "Ahmet Kenan Evren" ismi kullanılırken, ayrıca halen orgeneral olduğu da vurgulandı. Darbe soruşturmasında Evren'in rütbelerinin sökülmesi kararlaştırılmış, ancak karar Yagrıtay'da henüz onanmadığı için Evren'in orgeneral rütbesi kalmıştı. Evren'in 1963 yılında Tuğgeneral, 1966 yılında Tümgeneral, 1970 yılında Korgeneral ve 1974 yılında orgeneral olduğu belirtilirken, 1983 yılında ise Genelkurmay Başkanlığı görevinden emekliye ayrıldığı belirtildi. Ancak, Evren'in 1980'de yaptığı darbeye ve Genelkurmay'daki emekliliğine kadar geçen süre hakkında herhangi bilgi paylaşılmadı.

TAZİYE SAYFASINDA BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Genelkurmay'ın yaptığı açıklamalarda dikkat çeken bir başka nokta da Evren için yayınlanan taziye mesajı oldu. Genellikle hayatını kaybeden veya şehit düşen askerler için sitesinden başsağlığı yayınlayan TSK, Evren için de "Başımız Sağolsun" başlığıyla yaptığı açıklamada, "7'nci Cumhurbaşkanı ve 17'nci Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Ahmet Kenan Evren 9 Mayıs 2015 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve çalışma arkadaşlarına başsağlığı dileriz" ifadelerine yer verildi. Evren'in kızı Şenay Gürvit ise bir haber kanalına yaptığı açıklamada, "Babam layık olduğu şekilde gömülecektir. İster gelsinler, ister gelmesinler. İnanın 70 milyonun 60 milyonu, Evren Paşa diye takdirle anıyor. Kalan 10 milyon da ne derse desin hiç bir önemi yok" dedi.

ARINÇ: O TÖRENE KATILMAYACAĞIM
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 12 Eylül darbesinin mimarı 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in ölümü ile ilgili "Onun yaptıklarından mağdur bir insan olarak güzel bir şeyler söyleyecek noktada değilim" dedi. Arınç, geçmişte darbeyi alkışlayanların bugün farklı görüş dile getirmesini "ikiyüzlü olmasınlar" diyerek eleştirdi. Arınç, şunları söyledi:

BEN KATILMAM!
"Ben katılmayacağım. Yarın (bugün) Diyarbakır'a daha sonra Batman'a gideceğim. Ankara'da olmayacağım. Adaletin en eşit en güzel olduğu nokta ölümdür. Dolayısıyla Kenan Evren'in vefatında da söylenecek şeyler az çok bellidir. Ailesi yakınları sevenleri vardır. Onların duyguları farklıdır. Ama 12 Eylül 1980'de darbe yaparak, siyasi partileri kapatan, yöneticileri yargılatan ve pek çok üzücü hadiseye sebep olmuş biridir."

'İKİ YÜZLÜLÜK YAPMASINLAR'
"(Darbe sırasında) O gün alkış tutanları biliyorum. O gün alkış tutanlar bugün mürai (ikiyüzlü) olmasın. Bugün Evren hakkında ne düşünüyorsun, ne hissettin diye soracağınız kimseler varsa, ona alkış tutmuş, onu çok sevmiş, onun ismine bağlı kalmış insanlara sormanız gerekir. Bunların sayısı da eksik değildir.

EVREN'E ZAMAN AŞIMIYLA TAKİPSİZLİK KARARI
Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren hakkında 12 Eylül darbesinden sonra Diyarbakır 5 No'lu Askeri Cezaevi'ndeki tutuklulara işkence yapıldığı gerekçesiyle yürütülen soruşturmadan takipsizlik kararı çıktı. Başsavcılık, mağdurların beden ve ruh sağlığının bozulduğunu ancak olayın üzerinden 35 yıl geçtiği için zaman aşımı süresinin dolduğu gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi. Soruşturmadaki işkence iddiaları şimdiki adı Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi olan ancak o dönemde Diyarbakır 5 No'lu Askeri Cezaevi'ndeki tutukluları kapsıyordu. Soruşturma mağdurlar ile yakınlarını kaybeden 550 kişinin başvurusu üzerine başlamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meclis gitmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN