Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yapı ile aynı yöntemi kullanmış

Giriş Tarihi: 13.5.2015 08:03
Paralel yapı DHKP-C ile aynı yöntemi kullanmış

Eski PFDK Üyesi Memduh Oğuz'un yurt çapında kurduğu çok sayıda hukuk bürosu vasıtasıyla yapıya mensup işadamlarının davalarını kapattırdığı ve bu yöntemle topladığı belirlendi. DHKP/C'nin de buna benzer bir avukat yapılanması bulunuyor.

Konya'daki yapı soruşturmasında eski PFDK üyesi Memduh Oğuz'un gözaltına alınması, paralel yapının paravan hukuk bürolarını ortaya çıkardı. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü "paralel yapı" iddialarına ilişkin soruşturmada örgütün finans ve avukat yapılanmasına ilişkin önemli deliller elde edildi. Soruşturma kapsamında önceki akşam geç saatlerde ABD'ye gitmek üzere bulunduğu havalimanında gözaltına alınan Oğuz'un da bu yapılanmanın organizatörlerinden biri olduğu iddia edildi.

PARAVAN HUKUK BÜROLARI

Emniyet tahkikatını Konya Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nin yürüttüğü soruşturmada, Oğuz'un yurt çapında paravan hukuk büroları kurduğu ortaya çıktı. Bu hukuk büroları aracılığıyla kendisine ulaşan iş adamları hakkında açılan dosyaları kapattırdığı belirtilen Oğuz'un bu yöntemle örgüt lehine toplayarak ABD'deki bir hesaba yönlendirdiği tespit edildi. Bu yöntemle elde edilen paranın büyük bir meblağ olduğu da iddialar arasında. İddiaları doğrulayan Yeni Şafak'ın ulaştığı adli kaynaklar, bir avukatın gözaltına alınmasına yetecek kadar delile ulaşıldığını kaydediyor.

DHKP/C İLE AYNI YÖNTEM

DHKP/C'nin de buna benzer bir avukat yapılanması bulunuyor. DHKP/C'nin de, davalarını takip etmek, militanlar hakkında raporları yurt dışına göndermek ve bağışları organize etmek amacıyla hukuk büroları kurduğu daha önce örgüt elemanları hakkında hazırlanan iddianamelere yansıdı. Paralel yapının kurduğu bu ağın, DHKP/C yapılanmasıyla benzerlik taşıması ise dikkat çekici bulundu.Paralel yapıya yakın iş adamlarının dosyalarını kapattırarak örgüte menfaat temin etmekle suçlanan Oğuz'un Konya, Bursa, Antalya, Nevşehir ve Kütahya'nın da aralarında bulunduğu 10 ilde hukuk bürosu bulunduğu ve bu bürolarda 100'ün üzerinde avukatın çalıştığı belirlendi. Gülen Cemaati'ne yakınlığıyla bilinen Mevlana Üniversitesi'nin mütevelli heyetinde yer alan Oğuz'un adı, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da tutuklandığı Futbolda Şike soruşturması sürecinde sıklıkla geçiyordu. Oğuz o dönem PFDK üyesiydi.

ADLİ KONTROLLE BIRAKILDI

Öte yandan adliyedeki işlemleri tamamlanan Oğuz, tutuklama istemiyle adliyeye sevk edildi. Oğuz'la birlikte gözaltına alınan sekreteri F.N.P., yurdışına çıkış yasağı konularak, adli kontrolle serbest bırakıldı.

Yeni Şafak

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel yapı DHKP-C ile aynı yöntemi kullanmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN