Arnavutluk liderine Paralel Yapı uyarısı

Ziyaret ettiği Arnavutluk'ta evsahibi Cumhurbaşkanı'na Paralel Yapı hakkında bilgi veren Erdoğan "Türkiye için milli güvenlik tehdidi olan bu yapıya imkan vermeyin" dedi

Giriş Tarihi: 14.5.2015
Arnavutluk liderine Paralel Yapı uyarısı
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Arnavut mevkidaşı Bujyar Nishani'ye Paralel Yapı'yı anlattı, Arnavutluk'tan bu yapıyla mücadele etmesini istedi. Erdoğan, günübirlik resmi ziyaret çerçevesinde geldiği Arnavutluk'un başkenti Tiran'da resmi tören ile karşılandı. Törenin ardından Erdoğan, mevkidaşı Nishani ile başbaşa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. SABAH'ın edindiği bilgilere göre, Paralel Yapı'nın Afrika'dakine benzer bir şekilde Balkanlar'da da örgütlendiğine dikkat çeken Erdoğan, yapının nasıl bir örgüt olduğunu ve hedeflerini Arnavut mevkidaşına anlattı. Türkiye'deki darbe girişimiyle ilgili mevkidaşına detaylı bilgi veren Erdoğan, benzer bir girişime karşı Arnavutluk'u da uyardı. Türkiye için milli güvenlik tehdidi olan yapının faaliyetlerine karşı dost ülke Arnavutluk'un dikkatli olmasını ve eğitim gönüllüsü maskelerine inanmaması gerektiğini vurguladı. Erdoğan, Arnavutluk'ta Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılacak ve 10 bin kişilik kapasitesiyle Balkanlar'ın en büyük camisi olacak Namazgah Casimi'nin temel atma törenine de katıldı. Erdoğan, Nishani ile düzenlediği basın toplantısında ve temel atma töreninde yaptığı konuşmalarda şu mesajları verdi:


HER YERDE MÜCADELE: Ülkemizde bir paralel devlet yapılanması ile mücadele ediyoruz. Devlet ve milletimiz açısından bir tehdide dönüşen bu yapıyı resmen terör örgütü olarak kabul ediyoruz. Ülkemizde ve dünyanın her yerinde bu örgütle mücadelemizi kesinlikle sürdüreceğiz.
MÜSAMAHA GÖSTERMEYİN: Dostumuz kardeşimiz olan Arnavutluk'ta da bu örgütün faaliyetleri olduğunu biliyoruz. Değerli kardeşim Nishani ve Edi Rama ile de bu konuları görüştüm. İnanıyorum ki onlar da gereğini yapacaklardır. Arnavutluk'taki hiçbir kardeşimin bu örgüte yüz vermeyeceğine ve müsamaha göstermeyeceğine inanıyorum.
KAT KAT FAZLASINI SUNARIZ: Türkiye, TİKA'sı ile Diyanet ve Yunus Emre Enstitüsü ile bu örgütün yaptıklarının kat be katını sizlere sunacak güçtedir. Bu konuda müsterih olunuz.SİYASİ İŞBİRLİĞİ GÜÇLENECEK: Siyasi noktada da uluslararası kurumlardaki birlikteliğimizi güçlendirerek devam ettirme düşüncesindeyiz. Bu vesile ile birşeyi ifade etmem gerekiyor. Türkiye ve Arnavutluk arasındaki bu dayanışma büyük önem ifade ediyor. Stratejik Yüksek Düzeyli konseyi temenni ederim ki Başbakanlarımız imzaları atar ve yeni bir sıçramayı yaşarız.
TECRÜBE PAYLAŞIMI: Altyapı ve ulaşım alanında Türkiye'nin geldiği nokta ortada. Dünyanın en büyük havaalanlarından birini yapıyoruz, Marmaray'ı yaptık, ikinci bir tünel ve 3. Boğaz köprüsünü yapıyoruz. Tüm bu alanlardaki tecrübemizi paylaşmak isteriz.
TERÖRDEN KİMSE KAZANMAZ: Balkanlar'da barış ortamını zedeleme gayreti içinde olanlar var. Bunun için Balkanlar'ın barış refah ve istikrarına büyük önem veriyoruz. Makedonya'da diyalog sağlanmasını ve Ohri anlaşması ile tesis edilen barışın zarar görmemesini temenni ediyoruz. Terörden çok çekmiş bir ülkeyiz, mücadelemiz hala devam ediyor. Bedelini çok iyi biliriz. Bu bedeli hangi ülke, hangi din ve etnik unsurdan olursa olsun, böyle bir bedeli ödemelerini istemiyoruz. Terörün kazananı kaybedeni olmaz. Her iki taraf da kaybeder.

ARKADAŞINA GÖNDER
Arnavutluk liderine Paralel Yapı uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN