Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hal hatır sordular örgüt üyesi oldular

Tahşiye örgütü davasında, elle tutulur delil bulamayan Paralel Yapı, 16 sanığın sıradan günlük konuşmalarını, örgüt delili saymış

Giriş Tarihi: 15.5.2015
Hal hatır sordular örgüt üyesi oldular
Fethullah Gülen'in bir konuşmasında söylediği, ardından Paralel Yapı'nın gündeme getirdiği 'tahşiye' adlı örgüte üye oldukları iddiasıyla yargılanan ve beraat eden 16 sanıkla ilgili gerekçeli karar açıklandı. Kararda, sanıkların birbirleriyle yakın dost ve akraba olduğu, telefondaki iyi niyetli hal, hatır sorma ve konuşmalarından çeşitli anlam ve yorumlar çıkarılarak örgüt yaratıldığı vurgulandı. Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi verdiği beraat kararının gerekçesini tamamladı. 16 sanığın beraat ettiği davada gerekçeli kararı yazan mahkeme, hayal ürünü delillerle örgüt yaratıldığını, operasyonu yapan polislerin, sanıkları El Kaide ile ilişkilendirmeye çalıştıklarını, ancak hiçbir delil elde edemeyince sanıkların fezlekedeki suç hanesine, "El Kaide yanlısı Radikal Mehmet Doğan grubu üyesi olmak" yazdıklarını kaydetti. Tahşiye adı altında yurt genelinde 120 kişi hakkında soruşturma yürütüldüğü ve 16 kişi hakkında ise Diyarbakır'da dava açıldığı belirtilen gerekçeli kararda, tahşiye adlı örgüte para toplandığı iddia edildiği ancak yargılamada bu parayı medrese kirası için dini sohbetlere katılanların bağışladığı kaydedildi. Gerekçeli kararda ayrıca, "Sanıklar hakkında mahkumiyetlerine yeterli, inandırıcı, kesin ve somut hiçbir delil elde edilememiştir" denildi.

SUÇ YARATMIŞLAR
Gerekçeli kararda, "Telefon görüşmeleri, dini içerikli ya da namaz sonrası dini sohbetler içermektedir. Suç yaratılmaya çalışılmıştır" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hal hatır sordular örgüt üyesi oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN