Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NATO toplantısında şarkıyla barış mesajı

Giriş Tarihi: 15.5.2015
NATO toplantısında şarkıyla barış mesajı
Antalya'nın Belek ilçesinde düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın son gününde, ittifak üyesi 28 ülkenin Bakanları yoğun gündem ile toplantılara devam etti. 2016'nın Varşova'da düzenlenmesi planlanan toplantının hazırlığı dün bir oturumla yapıldı. Oturumlar dışında, çalışma yemeği ve konser gibi etkinliklerde birlikte vakit geçiren bakanların Antalya'dan barış mesajı vermesi, zirvenin gündemini değiştirdi. NATO Dışişleri Bakanları Sosyal Yemeği'nde bir araya gelen bakanlar için Enbe Orkestrası bir konser düzenledi. Finalde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu teşekkür için sahneye çıktı. Orkestra da "Son bir şarkı söyleyelim ve o da barışın şarkısı olsun" diyerek, "We are the World" (Biz dünyayız) isimli şarkıyı söylemeye başladı. Bakan Çavuşoğlu'nun mevkidaşlarını sahneye davet etmesinin ardından, sahneye ilk çıkan Yunan mevkidaşı Nikos Kocias oldu. Kocias, Çavuşoğlu'nun koluna girerek "We are the world" şarkısını söyledi. Hemen ardından, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de sahneye çıkarak şarkıya eşlik etti. Diğer bakanlar da onları takip etti. Bakanların birlikte şarkı söylemesi, "NATO'da gündem değişti", "Antalya, hem diplomasinin hem dünya barışının merkezi oldu" yorumlarına sebep oldu.

'EĞİT-DONAT İÇİN HAZIRLIKLAR TAMAM'
NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı ABD'li General Philip Breedlove, eğit-donat programının düzenleneceği Kırşehir- Hirfanlı'daki Jandarma Eğitim Merkezi'ni ziyaret etti. Gazetecilerin soruları üzerine Breedlove "Eğit-donatın ne zaman başlayacağına karar verilmedi ancak tüm hazırlıklar tamam. Eğitilip donatılacak muhaliflerin nasıl seçileceği konusunda Türkiye ile görüş birliği içindeyiz" diye yanıt verdi.

"SURİYE'DEKİ REJİMLE İLGİLİ ADIM ATILMALI"
NATO toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu NATO'nun sivil bir güç olarak Afganistan'da kalmaya devam edeceğini belirtti. Çavuşoğlu "Irak, Suriye Yemen ve Libya'yı değerlendirdik. Özellikle DAEŞ'e sebep olan Suriye'deki rejimle ilgili adımlar atılması gerektiğini vurguladık. Ortaya konular stratejiler bile DAEŞ'i durdurmaya yetmedi" dedi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise, "Türkiye'nin altı müttefik ülke ile birlikte Öncü Birlik'in lider ülkeleri arasına katılma kararını tebrik ediyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NATO toplantısında şarkıyla barış mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN