Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asıl ümmetin izzetini onlar taşıyorlar"

Batı Şeria'nın El Halil şehrini ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı , "Taleal bedru aleyna" (Ay doğdu üzerimize) ilahisi eşliğinde binlerce linin sevgi gösterisiyle karşılandı.

Giriş Tarihi: 16.5.2015 22:41 Güncelleme Tarihi: 16.5.2015 22:47
Asıl ümmetin izzetini onlar taşıyorlar
Görmez, içinde Hazreti İbrahim ve eşi Hazreti Sare ile Hazreti Yakup, Hazreti İshak, Hazreti Yusuf peygamberlerin kabirlerinin bulunduğu El Halil kentindeki Hazreti İbrahim Camisini ziyaret etti. TİKA tarafından halıları yenilenen camide, yenilenen halılarda "iki mescid özgürlüğüne birlikte kavuşsun" mesajı vermek amacıyla, 'nın halılarının aynısı dokutuldu.

Ziyaret sırasında Başkan Görmez, El-Halil sokaklarında yürürken, lilerin yoğun ilgisinden dolayı zaman zaman izdiham yaşadı. Din İşleri ve Evkaf Bakanı Şeyh Yusuf Edais tarafından karşılanan Görmez, yenen yemeğin ardından öğle namazını kıldırmak üzere İbrahim Camisi'ne geçti.Camide bulunan Hz. ibrahim'in kabrini de ziyaret eden Görmez, kabrin başında bir süre dua etti. Binlerce Filistinlinin iştirak ettiği namazın ardından, cemaate seslenen Görmez, şunları söyledi:

"Türkiye'de yaşayan her kardeşimizin kalbinde Filistin'in, Aksa'nın, 'ün ve sizlerin çok özel bir yeri olduğunu unutmayın. Şunu da unutmayın ki şartlar ne olursa olsun hürriyet sizin kalplerimizde ve zihinlerinizde var olandır. Yeryüzünde Filistinli kardeşlerimiz kadar özgürlüğü ve başkenti Kudüs olan bir devleti hak eden başka bir millet bilmiyorum."Hz. İbrahim'in huzurunda Filistinliler ile birlikte olmaktan gurur duyduğunu da belirten Görmez, "Filistinliler hiçbir zaman üzülmeyecekler. Bilsinler ki asıl ümmetin izzetini onlar taşıyorlar. Rabbimizin buyurduğu gibi 'Öyleyse, gevşemeyin ve üzülmeyin. Eğer (gerçekten) inanıyorsanız mutlaka (insanların) en üstünsünüz" diye konuştu.

Görmez, "Hz. İbrahim başlı başına bir ümmetti. O, Anadolu'da dünyaya geldi ama Nemrut tarafından nihayette yakılmak istendi. Yüce Rabbimiz Ona yaklaşacak olan ateşe hitaben 'İbrahim'e serin ol' dedi ve ateş onu yakmadı" ifadesini kullandı."Filistinli kardeşlerim şunu iyi bilsinler ki onlar Hz İbrahim'i temsil ediyorlar" diyen Görmez, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

"Hz. İbrahim'i yakmayan ateş Filistinli kardeşlerimizi de yakmayacak. O hiç kimsenin kendisine iman etmediği bir zamanda bir tek evlat ile ümmet kurdu. Bugüne kadar bu ümmet yaşamaya devam ediyor. Hiçbir zaman ümitsizliğe düşmeyeceksiniz. Bu Miraç Kandili'nin ümmetin miracına vesile olmasını niyaz ediyorum. Bugün İslam ümmetinin yeniden yüce değerlere, miraca çıkması gerekiyor ama Mescid-i Aksa'sız Miraç olmaz. Binlerce yıl sonra bütün peygamberlerin atası Hz. İbrahim'in huzurunda Rabbim'den yeniden İslam ümmetine izzeti, Filistin Halkı'na da özgürlüğü nasip etmesini niyaz ediyorum"Son olarak "Peygamberlerin babası Hz. İbrahim'in mezarını dahi bir hapishaneye çeviren düşünceyi önce Allah'a şikayet ediyorum, sonra bütün insanlığa ilan ediyorum" diyen Görmez, "Kudüs sevdalıları ey 'Halil İbrahim komşusu' olan değerli kardeşlerim hepinizi selamlıyorum. Filistin meselesi sadece sizin değil Türk halkının kalplerinin derinlerinde hissettiği bir meseledir. Şehre girdiğimde sanki hapse girmiş gibi bir his uyandı içimde, bunu ebediyen unutmayacağım. Bu Müslümanlara için bir ayıptır. Hz. İbrahim'in evlatlarına da ayıptır. Mezarına girmek için hapishane modeli bir yerden geçmek nasıl bir şey, nasıl bir duygu bunları kalplerimizi derinlerinde hissettik ve bu asla kabul edilemez."

Görmez'in cami içerisinde bulunan ancak yılın sadece sayılı günlerinde Müslümanlara'a açılan Hz. İshak, Hz Yakup ve eşlerinin kabirlerini de ziyaret etti.

Görmez ayrıca el-Halil Belediye Başkanı Davut Zatari ile şehrin Valisi Kemal Humaid ile de bir araya gelerek, şehirdeki faaliyetler hakkında bilgi aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asıl ümmetin izzetini onlar taşıyorlar"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN