Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zaman gazetesi'nin yalan haberine yargı tokatı

Zaman gazetesi 29 Nisan tarihli nüshasında “Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nde hurda yolsuzluğuna suçüstü” başlığıyla YALAN haber yayınlamış, "AKP’li Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne ait 6 milyon TL değerindeki 7 bin ton hurdanın ihalesiz satılıp TIR’lara yüklenirken polis tarafından baskın yapıldığı" YALANINI duyurmuştu.

Giriş Tarihi: 16.5.2015 16:10
Zaman gazetesi'nin yalan haberine yargı tokatı
Orhan Yıldırım imzalı haberde "Erzurum Hurdacılar ve Geri Dönüşümcüler Derneği'nin şikayeti üzerine Polis tarafından baskın yapıldığı" belirtilmiş, " dernek yönetiminin yolsuzluğu tutanak ile tespit ettiğini" okurlarıyla paylaşmıştı.

Büyükşehir yetkililerinin herhangi bir hurda satışı yapılmadığı bilgisi vermesine rağmen iddiaları gerçek gibi okurlarına duyuran Zaman Gazetesinin yalan haberine yargı tokadı gecikmedi.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 13 Mayıs 2015 tarihinde verilen TAKİPSİZLİK KARARINDA "iddia sahibi Erzurum Hurdacılar ve Geri Dönüşümcüler Derneği Başkanı Hüseyin Alagaş'ın hurdaların TIR'lara yüklenme anına ait görüntülerin bulunduğunu beyan ettiği ancak tahkikat evrakında herhangi bir görüntünün yer almadığı, polis merkezine herhangi bir görüntü vermediği" yer alıyor. Kolluk kuvvetlerinin olay mahallinde zabıt altına aldığı tutanağa da yer verilen kararda, "kolluk kuvvetlerinin olay mahallinde herhangi bir hurda yükleme faaliyetinin olmadığını tespit ettiklerini zabıt altına aldıkları" da belirtiliyor.

Zaman gazetesinin İngilizce nüshasında da yayınlanan ve kamuoyunda yanlış algı oluşturma amacı güden tamamen asılsız iddialarla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı, "hurda satışı yapıldığına dair iddiaları ispat edecek, görüntü, polis zabtı veya delil teşkil edecek herhangi bir somut delil ve emarenin olmaması sebebiyle Kamu Adına Kovuşturma Yapılmasına Yer Olmadığı'na karar verdi."

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın, Çat yolu üzerinde Karayolları Şehitler Parkı Müze ve Piknik Alanı karşısında etrafı çevrili komplekste hurda malzemelerinin depolandığı bir alan bulunuyor. Bu alanda hurda malzemeler ile hurda araçlar, ESKİ Genel Müdürlüğü'ne ait muhtelif borular, Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraki Palandöken AŞ'ye ait hurda malzemeler yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi, Bakanlar Kurulu Kararı gereğince hurda malzemeleri ihalesiz olarak MKE'ye bağlı Hurdasan AŞ'ye verebilir. Hurda malzemelerin satışıyla ilgili Hurdasan AŞ ile muhtelif özellikte toplam 900 ton hurda ile ilgili 2014 yılından bugüne muhtelif yazışmalar yapılmıştır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zaman gazetesi'nin yalan haberine yargı tokatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN