Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çatı aday Sisi denemesiydi

Giriş Tarihi: 20.5.2015
Çatı aday Sisi denemesiydi

Başbakan Davutoğlu -aHaber ortak yayınında konuştu

'İstedikleri tarzda koalisyon oluşturmak için darbemsi girişimler isteyenler olabilir'

'Boşuna söylemiyorum. Türkiye'ye Sisi aranıyor. Çatı aday bir Sisi denemesidir. Kırılgan Türkiye yaratmak istiyorlar'

, muhalefetin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çatı aday olarak Ekmeleddin İhsanoğlu'nu göstermesine ilişkin "Çatı aday bir Sisi denemesidir" dedi. -aHaber ortak canlı yayınında aHaber Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtlayan Davutoğlu, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu:

SALDIRILAR BÜTÜN PARTİLERE: (HDP'ye Adana ve Mersin'deki saldırı) Bu saldırılar bir tek partiye değil, bütün partilere ve demokrasiye yapılmış saldırılardır. Ümit ediyorum bir an önce netice hasıl olur. Şiddete çağrı yapacak bir dili dahi maruz görmek mümkün değil. Demokratik süreci engellemek isteyenler olabilir ama bunları engelleyecek gücümüz vardır.

HDP BARAJI GEÇER Mİ?: Biz siyasetimizi HDP'nin barajı geçip geçmemesine göre ayarlamayız. Biz kendi siyasetimizi takip ederiz. Onların bütün meselesi AK Parti'yi iktidardan indirmek. Yapabilirler mi, mümkün değil.

TAŞTAN ELMAS ÇIKMIYOR: Kaset oyunlarıyla Kılıçdaroğlu'nu getirdiler, Gandi olarak parlatmaya çalıştılar. Ama taştan elmas çıkmıyor.

KOALİSYONDAN BAŞARI ÇIKMAZ: Paralel Yapı'nın HDP ile Diyarbakır'da ne görüşmesi yaptığı bugün daha açık ortaya çıkıyor. Buradaki koalisyon psikolojisini oluşturma çalışması tamamen manipülatiftir. Hadi AK Parti'yi zarara uğrattılar, bir koalisyon ihtimali kendilerince doğdu, MHP ile HDP'nin yan yana bulunmasını aklınız alıyor mu? Türkiye'de koalisyonlardan hiçbir zaman başarı hikayesi çıkmamıştır. Türkiye'nin görünür geleceğinde ben koalisyon ihtimalini görmüyorum ama, istedikleri tarzda koalisyon yapabilmek için darbemsi girişimler yapmak isteyenler olabilir.

DARBE HALA SÖZ KONUSU MU? Darbemsi dememin sebebi şu. Biz o defteri kapattık. 28 Şubat bir darbedir, 27 Nisan e-muhtırası bir darbemsi girişimdir. Biz dik durmasaydık darbeye dönecekti. Aynı çevreler, 17-25 Aralık'ta 'dönemin başbakanı' diyerek iddianameler hazırlayarak, darbemsi girişimde bulundu. Bu darbemsi girişim de daha kıvılcımken yangın yayılmadan söndürüldü. Ben teşebbüsler olabileceğini fakat o teşebbüslerin mutlaka akamete uğrayacağı kanaatindeyim.

HEDEF KIRILGAN TÜRKİYE: Ben boşuna Türkiye'ye Sisi aranıyor demiyorum. Açıkça söylüyorum çatı aday bir Sisi denemesidir. Kırılgan bir Türkiye yaratmak istiyorlar.

DEMİRTAŞ'IN KULAĞINI ÇEKERLER: Demirtaş şimdi çıksın söylesin, 'PKK silah bıraksın biz çok rahat siyaset yapabiliyoruz' desin. Ben çıktım HDP'ye yapılan saldırıyı kınadım ama o Yasin Aktay'a yapılan saldırıyı kınadı mı, kınayamaz çünkü kulağını çekerler. Karşımıza kimse maskelerle çıkmamalı. Bir ayağı dağda bir ayağı ovada siyaset olmaz.

ADİCE BİR İFTİRA: (Seçim hilesi iddiası) Bu çok adice bir iftiradır. Seçimde hile ekibi iddiasını ispatlasınlar istifa ederim. Varsa ellerinde belge ispat etsinler. Biz seçimi kazanacağımızdan zaten eminiz, böyle bir şeye neden ihtiyaç duyalım.

'MEDYA YÖNETMEYE KALKMASIN '

Başbakan Davutoğlu, Doğan Medya Grubu'nun kendilerince bir 'ayar verme' çabası içerisinde olduğunu belirterek, "Bir yayın organı, Cumhurbaşkanı'na ve bana hitaben bir yazı yazıyor. Medy versin, medya yönetmeye kalkmasın. Bir savcının alnına silah dayanmış. Burada sorumlu medya ne yapar? Bu terör örgütünün oyununa gelmez. Bunları dedim, ertesi gün bana cevaben yazı yayınlamaya kalktılar. Türkiye 90'ların Türkiyesi değil. Gazeteler, basın yayın organları insan onurunu ayaklar altına alırlarsa karşılarında fikir söyleme hakkımız var. Yüzde 52 ile ne ima ediyorlar. Niye başka bir başlık seçilmiyor. Buna özen göstermek gerekiyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çatı aday Sisi denemesiydi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN