Güven'den "sahte seçmen kağıdı" iddiasına yanıt

Giriş Tarihi: 20.5.2015 16:55
Güven'den sahte seçmen kağıdı iddiasına yanıt

YSK Başkanı Güven, sahte seçmen kağıdı gönderildiği iddiasında bulunan milletvekili adayının, aday olduğu ilde ikamet adresi bulunmadığının ve belirtilen adreste oturmadığının tespit edildiğini bildirdi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, yaptığı yazılı açıklamada, yazılı ve görsel medyada Kurula ve seçimlere yönelik yalan haberler ve asılsız iddialar yapıldığını belirtti.

Seçimlere katılan bir partinin İstanbul 3. Bölge adayının ailesiyle oturduğu eve sahte seçmen bilgi kağıdı geldiği yönünde haberler yapıldığını anımsatan Güven, iddiaların incelendiğini dile getirdi.

Güven, "İnceleme sonucunda iddia sahibi milletvekili adayının, aday olduğu ilde ikamet adresinin olmadığı ve belirtilen adreste oturmadığı, sahte olduğu iddia edilen seçmen bilgi kağıdı sahibi kişinin bağımsız olarak adres kaydının bulunduğu tespit edilmiştir" ifadesini kullandı.

Seçimlerde hile yapılacağı, bu amaçla YSK'ya 12 personel alındığı, fazla basılan oy pusulalarının mühürlenip seçmenlere verileceği ve bir partinin oylarının artırılacağı yönündeki iddialara da değinen Güven, şunları kaydetti:

"Sandık başında en son milletvekili genel seçiminde en çok oy almış, 5 siyasi partinin temsilcisi ile diğer partilerin ve bağımsızların müşahitleri yer almaktadır. Oy verme işlemleri, kaç oy pusulası teslim alındığı, kaçının kullanıldığı, kaçının geçerli, kaçının geçersiz olduğu gibi tüm sayım döküm işlemleri ile sandık sonuç tutanağının oluşturup imzalanması sandık kurulu tarafından yapılmaktadır. Bu bilgilerin yer aldığı imzalı sandık sonuç tutanağının bir örneği sandık alanına asılmakta, birer örneği sandık kurulunun siyasi partili üyelerine ve müşahitlere verilmektedir. Sayım döküm cetveli ile sandık sonuç tutanağının bir örneği ve artan oy pusulaları dahil seçim malzemeleri sandık kurulu başkanı ve en az 2 siyasi partili üye tarafından ilçe seçim kuruluna teslim edilmektedir."

Yüksek Seçim Kurulunun 24 Kasım 2014 tarihli kararıyla Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/B maddesine göre istihdam edilmek üzere boş bulunan 9 sözleşmeli personel kadrosu için 11 Mart 2015'te ilana çıkıldığını aktaran Güven, 9 Nisan 2015 tarihinde 137 kişilik başvuru listesinin internet sayfasından KPSS (B) Grubu puan sırasına göre ilan edildiğini anımsattı.

Güven, 21 Nisan 2015'te yayımlanan listeyle şartları taşıyan 57 kişinin mülakata çağrıldığını ve 4-6 Mayıs 2015 tarihlerinde Sınav Komisyonunca mülakatların tamamlandığını belirterek, "Sözleşmeli Personel alımına ilişkin süreç devam etmekte olup, kazanan adaylara ilişkin kesin liste henüz ilan edilmemiştir" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güven'den "sahte seçmen kağıdı" iddiasına yanıt
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN