Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sorgulama, hattınız kime ait?

sorgulaması nasıl yapılır? Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ( BTK ) tarafından yapılan araştırmalar sonucunda bir vatandaşın üzerine ait 264 mobil hat kaydedildiği öğrenildi. Vatandaşlar ise bu haberin ardından üzerinde kaç tane hat bulunduğu merak etti. Mobil hat sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar haberimize bakarak sorgulamalarını gerçekleştirebilir.

Giriş Tarihi: 20.5.2015 14:27
Mobil hat sorgulama, hattınız kime ait?

sorgulaması yapmak istiyorsanız haberimize bakabilirsiniz. e-Devlet üzerinden mobil hat sorgulama işlemleri çok kolay bir şekilde gerçekleştiriliyor. Yapılan araştırmalar sonucunda vatandaşların bilgisi olmadan üzerlerine hat kaydedildiği öğrenildi. Sizler de üzerinize hat kaydedilip kaydedilmediğini öğrenmek isterseniz aşağıdaki linkten giriş yaparak bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de 72 milyona yakın mobil telefon abonesinin bulunduğunu anımsatarak, BTK'nın tüketicileri korumaya yönelik birçok düzenleme ve uygulama yaptığını söyledi.

Açık hatların azaltılmasına yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Acarer, " BTK tarafından tüketicilerin bilgisi dahilinde olmayan ve kendi adlarına açılan mobil hatların sayısını öğrenme imkanının sağlanmasını temin etmek ayrıca tüketicinin mobil cep telefonu aboneliği olup olmadığı aranmaksızın kendi bilgileri dışında açılan hatları öğrenebilmelerine imkan tanıyanmobil hat sorgulama hizmeti başlatıldı" diye konuştu.

"e-Devlet'ten sorgulanıyor"

e-Devlet şifresine sahip veya e-imza, mobil imza sahibi olan kişilerin www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden kimlik numarasıyla eşleşen üzerine kayıtlı mobil hatları öğrenebildiklerine dikkati çeken Acarer, şöyle konuştu:

"Uygulama üzerinden talebini gerçekleştiren abonenin, üzerine kayıtlı bulunan hatları görebilmesi için cep telefonuna gelen şifreyi, sayfadaki ilgili yere girmesi gerekiyor. Böylece, kişisel bilgi kapsamına giren hat bilgilerinin başkası tarafından sorgulanması engellenmiş oluyor."

"15 milyondan fazla sorgulama yapıldı"

Mobil hat sorgulama hizmetinin 2013'te başlatılmasıyla abonelerin yoğun talep gösterdiğini belirten Acarer, "2013 yılında 4,3 milyon, 2014 yılında 6,9 milyon ve 2015 yılının 5 ayında 3,9 milyon olmak üzere toplamda 15,2 milyon mobil hat sorgulaması yapıldı. Sorgulamada kişilerin üzerine bilgisi ve haberi olmadan kaydedilen mobil hatlar çıkabiliyor. Bir vatandaşımız yaptığı sorgulamada, bilgisi olmaksızın üzerine 264 adet mobil hat kaydedildiğini tespit etti, bunu görünce şok oldu" dedi.

"Bu hatlar ücretsiz kapatılabiliyor"

Acarer, "Mobil Hat Sorgulama Sayfasında üzerlerine kayıtlı bulunan hatları öğrenebilen aboneler, bilgileri haricinde açılan hatları ilgili operatör bayileriyle irtibata geçerek ücretsiz olarak bu hatları kapatma imkanına sahiptir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA G��NDER
Mobil hat sorgulama, hattınız kime ait?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN